Udávať trendy v móde je trochu iné, ako v nej stanoviť pravidlá. Samozrejme, aj tie sa časom menia. Len z historického pohľadu je to úplne jasné – ak by ste si napríklad v baroku obliekli peplos zo starého Grécka, asi by vás príliš nepochválili – stih týchto šiat by bol jednoducho out a s veľkou pravdebodobnosťou by vás “sfúkli” za to, že váš výstrih nie je dostatočne… nazvime to vhodný

Pravidlá sa menia najmä preto, lebo móda je o názoroch. Vlastne, je to forma umenia, vyjadrenia samého seba, a preto je ťažko povedať, že toto je cool a toto vyzrá hrozne. Každá doba si však vyhradzuje spomínané pravidlá, ktoré sa všeobecne dodržiavajú. A výnimky sú “trestané” zazeraním na ich módne výstrelky. Nebolo by však občas dobré niektoré pravidlá prehodnotiť?

Sivá sa nehodí k hnedej, ružová k červenej

Ak trochu sledujete svetové móla, určite mi súhlasne odklepnete, že vo vymýšľaní výstredných kombinácií farieb sú módni návrhári zvyčajne plní elánu. Povedzme, že farebné kombinácie sú veľmi špecifické - záleží od odtieňov farieb a výzoru oblečenia a v neposlednom rade aj na tom, kto má túto farebnú kombináciu oblečenú.

 farebne kombinacie Módne faux pas alebo staré prežitky?

Občas sa vám možno podarí dobre zladiť ružovú k červenej, inokedy to môže byť veľký preklep. Podľa mňa je podobne diskutabilná kombinácia sivej a hnedej. Ak sa to však podarilo Michaelovi Korsovi, prečo by sa nemohlo vám? Nezabúdajte však, že všetko treba s mierou.

Napríklad v jednom z minuločoných časopisov Vogue bol nafotený set s modelkami, ktoré mali na sebe fialové šaty a oranžové pančuchy. Nemysliteľné? Priznávam, vyzeralo to zvláštne, ale malo to niečo do seba. Obliekanie je predsa svojské, nie?

Farba topánok musí ladiť k zvyšku oblečenia

Ak by sa týmto pravidlom riadil dnešný svet, asi by sme príliš ďaleko nezašli. Samozrejme, ak hľadáte spôsob, ako byť totálne zladená – hlavne pri elegantných outfitoch, je to dôležité. Ale teraz ruku na srdce: bolo by obliekanie stále také zábavné, keby každá farba ladila? Rozhodne nie. Také neónovo modré lodičky k čiernej sú oveľa zaujímavejšie, ako by boli práve čierne alebo biele – neutrálne. 

Pančuchy nepatria do topánok s otvorenou špičkou 

Toto pravidlo starých mám by som najradšej vyškrtla zo slovníka módnych fráz. Nosiť pančuchy do topánok s otvorenou špičkou je predsa úplne úžasné! Aj tu však treba uplatniť trochu rozumu: pančuchy by nemali mať za žiadnych okolností zosilenú špičku. Tá je úplou katastrofou.

topanky s otvorenou spickou Módne faux pas alebo staré prežitky?

Druhá rada je, že pančuchy by mali byť farebné alebo vzorované, samozrejme, vhodne k outfitu. Takto si zabezpečíte, že topánky nebudú splývať s pančuchami. A tá najlepšia časť? Letné topánky tak kľudne môžete nosiť aj počas teplejšej jesene, či skorších jarných dní. Jednoducho ideálne.

Sukňa má byť dlhšia ako kabát

Úprimne povedané, z tohto pravidla som v rozpakoch. Dajme tomu, že si počas zimy chcem obliecť krátku sukňu, lebo tam, kam mierim, bude teplo – lenže kým sa tam dostanem, porebujem zvyšok tela zakryť, aby som doslova nezamrzla… Problém v tomto pravidle asi spočíva(l) hlavne v tom, že krátku sukňu tak zakryjete a vyzerá to, ako by ste pod kabátom nemali nič

dlhe kabaty Módne faux pas alebo staré prežitky?

Osobne si však myslím, že ak máte čižmy, ktoré “nezakrytú medzeru” na nohách vyplnia, je to v poriadku. Kabát a topánky vynikne a ak nie, môžete skúsiť aspoň zaujímavé pančuchy.

Milión retiazok je lepších ako jedna

Je naozaj hrozné pozrieť sa na krk a ruky žien a nájsť ich obvešané všakovakými zlatými retiazkami s milión rôznymi príveskami. Mám pocit, že aj keď majiteľka hrdo chcela ukázať všetky naraz, zlyhala na plnej čiare, pretože takto nevynikne vôbec nič. Jediné, čo tým spôsobí, je oslepenie ľudí naokolo, pretože toľko lesku zlata sa jednoducho zvládnuť nedá. Alebo áno? Vlastne, občas sú aj výnimky – jedna sa volá Anna Faris. Asi aj v tomto prípade platí, že ako u koho, ako s čím…