Aj keď je London Fashion Week už pár dní za nami, určite nie je naškodu (aj keď dosť v predstihu) aspoň niekoľkými slovami zhrnúť, čo nás o pol roka čaká. Americkí dizajnéri mali na budúcu sezónu “nálady” plné čiernej v kombinácií s výraznými až neónovými farbami a zdá sa, že u Britov to je podobné. Určite však nemôžeme tvrdiť, že nepriniesli nič nové…

Stella McCartney: mestsky, uhladene, zvieraco

Jesenná/zimná kolekcia Stelly McCarney sa ferbene drží prakticky len piatich farieb: odtieňov čiernej a bielej, fialovej, červenej a béžovej. Dá sa povedať, že ide o klasiku, ktorá príliš neprekvapí, no na druhej strane pôsobí veľmi “nositeľným” dojmom. Za zmienku stoja potlače zebry či niektoré kúsky, ktoré majú pomerne voľný strih (opäť to vyzerá na 80. roky).

preview fw2009 stella mccartney Móda jesene/zimy 2009 očami Britov

Alexander McQueen a jazdecká móda

Nová kolekcia Alexandra McQueena na mňa pôsobí veľmi sentimentálnym dojmom: je to presná predstava mojej jesene. Prevládajúce farby béžovej, khaki zelenej, bordovej a čiernej náladu (zvyčajne nostalgickú až melancholickú) podčiarkujú. A neverím tomu, že sa dizajnér nenechal inšpirovať anglickým vidiekom – zo šiat priam cítiť, akoby modelky len teraz zosadli z koňa. Vlastne, nebola by to ani veľká náhoda; McQueen sa rád nechá inšpirovať prírodou – pred rokom to bol 600-ročný strom rastúci v jeho záhrade.

preview fw2009 alexander mcqueen 470x398 Móda jesene/zimy 2009 očami Britov

Večný optimista Matthew Williamson

Myslím, že odevy Matthewa Williamsona dostatočne prezrádzajú, prečo je hlavným dizajnérom aj pre módny dom Pucci: spôsob, akým pracuje s farbami a vzormi, je priam nenahraditeľný. Aj keď čierna nebola vynechaná ani z jeho kolekcie, obsahuje množstvo výrazných odtieňov a príjemných etno-vzorov. A farebné kabelky sú už naozaj len čerešnička na torte.

preview fw2009 matthew williamson Móda jesene/zimy 2009 očami Britov

Okaté doplnky Mulberry

Netreba sa na kolekciu Mulberry pozerať príliš dlho a sami ľahko zbadáte, že ide o značku, ktorá je zameraná na doplnky. Práve tie v kolekcii zohrávajú aj najväčšiu rolu: sú priam okato výrazné až máte pocit, že na vás kričia “tu som, tu som!”. Nie je to však vôbec na škodu – počas čiernej zimy budú nadľahčením. Pre mňa sú z kolekcie osobným zážitkom lesklé šaty s leoparďou potlačou; aj keď podobnú potlač vôbec nemusím, tieto šaty ma presvedčili, že predsa môže vyzerať pekne.

preview fw2009 mulberry Móda jesene/zimy 2009 očami Britov