Nedávno som v komentároch postrehla otázku, že čo resp. ako sa obliecť na stužkovú. Keďže túto spoločenskú udalosť mám už (chvalabohu — aspoň pre mňa) za sebou, tu je zopár mojich rád, čo si obliecť, ako vyzerať dobre a hlavne sa dobre cítiť.

RTW fall winter 2009 lela rose Ako si vybrať šaty na stužkovú

Dúfam, že moje tipy budú aspoň trochu užitočné a šaty z kolekcií jeseň/zima 2009 aspoň trochu inšpiratívne.

Kúpa alebo požičovňa?

V prvom rade je dobré sa rozhodnúť, či si šaty budete kupovať, alebo ich požičiavať. Každá z možností má, ako to už raz býva, svoje výhody aj nevýhody. Nedá sa však jednoznačne povedať, ktorá je finančne menej alebo viac výhodná. Napokon, šaty na takúto spoločenskú udalosť môžete kúpiť za 50, 100, 200 alebo aj 300 €, no v rovnakej cenovej relácii si ich môžete aj požičať. Záleží od toho, kde kupujete alebo požičiavate, v akom meste bývate, akú značku kupujete a do akej kvality chcete investovať. Možností je veľa, treba sa v nich však zorientovať.

Požičovne sú vhodné ak viete, že si šaty oblečiete len raz. Ak neplánujete ísť ešte túto sezónu na ples, svadbu alebo na inú významnú spoločenskú udalosť, je pravdepodobné, že toto je pre vás lepšie riešenie. V záležitosti od šiat sa ceny za požičanie, aspoň čo sa mojich skúseností týka, pohybujú od 30 €. Keďže ich budete mať požičané len raz, výhoda je, že môžete staviť aj na zaujímavejší strih, prípadne na niečo, čo je momentálne maximálne moderné a trendové. Taktiež nezabúdajte, že v požičovni vám v mnohých prípadoch môžu šaty prispôsobiť (zúžiť alebo aj rozšíriť).

Kupovať šaty na stužkovú sa, ako som už povedala, oplatí najmä vtedy, ak viete, že ich aspoň ešte raz zo skrine vytiahnete. V tomto prípade je preto zo zásady lepšie zvoliť jednoduchší strih, niečo, čo je proste viac klasické. Ak si šaty chcete obliecť aj o rok, naozaj nesmú byť príliš prezdobené (rôzne zdobenie sa väčšinou mení zo sezóny na sezónu; tento rok to môžu byť flitre, ale čo ak to ďalší bude čipka?). Mali by byť skôr univerzálne. Dôležitú úlohu môžu hrať doplnky, ktoré sa menia ľahšie ako celé šaty. Pekné šaty sa dajú kúpiť za cenu od 50 €.

No a potom je tu tretia možnosť: ak prakticky nemáte žiadne finančené obmedzenia, je na vás, či kupujete, alebo nie. Osobne by som však v tomto prípade volila kúpu — a naozaj takú, aká vám vyhovuje, bez akýchkoľvek obmedzení. Podstatný je váš osobný pocit z oblečenia, išla by som však hlavne po niečom, čo zosobňuje váš štýl.

Krátke a dlhé šaty

Jedna z najväčších dilem dievčat býva, či si obliecť dlhé alebo krátke kokteilové šaty. Keby som mala odpovedať, čo je správne, tak odpoviem, že oboje. Ani jedna možnosť nie je nesprávna, ale osobne by som zvolila dlhé šaty.

Prečo dlhé? Pretože, pravdu povediac, nie je zase toľko príležitostí (pokiaľ sa teda nenachádzate na vysokom spoločenskom rebríčku), kam si môžete dlhé spoločenské šaty obliecť. Práve preto je viac než vhodné to využiť. Dlhé šaty majú veľkú “moc” a naozaj pridávajú na špeciálnosti. Všeobecne mám pocit, že dievčatá, ktoré mali dlhé šaty, mali celkovo lepší pocit zo svojho výberu, je proste elegantnejší, všeobecne menej nosený a možno sa nám s tým trochu aj spája pocit niečoho viac luxusného a netradičného. Kokteilové šaty, pokiaľ chodíte na párty, môžete mať skoro každý piatok. Dlhé šaty veľmi nie.

Je tu však aj tá druhá strana karty — ak si dlhé šaty kúpite, je možné, že ich nebudete mať príležitosť vynosiť tak často, ako krátke kokteilové. Aj do divadla sa postupne zavádza neformálna móda, dlhé šaty už vídavam v divadle naozaj málo a inam ich prakticky niet obliecť (teda, akos som už spomínala, ak nejdete na svadbu, ples a pod.). Opäť teda musíte zvažovať a nájsť vlastný kompromis.

S kým ísť hľadať šaty?

Častým problémom býva nájsť si správneho človeka (v preklade niekedy aj “obeť”), ktorý vám poradí, čo toto áno alebo radšej nie.

Keby som mala len tak, ako sa povie “z brucha”, voliť, v tomto prípade by som asi chcela staršiu sestru, ktorá už na stužkovej bola. Je tu veľká pravdepodobnosť, že bude mať nielen súci rozum, ale bude aj vedieť poradiť. Nemusí však mať pochopenie pre váš vkus (rozdielny vkus je u súrodencov veľmi bežná záležitosť).

So vkusom si zrejme budete lepšie vyhovovať spolu s kamarátkou, ak je však rovestníčka, nemusí mať s výberom šiat skúsenosti (čiže inak povedané má pochopenie, ale nie to, čo hľadáte).

Vo väčšine prípadov nie je vhodné na vyberanie a skúšanie šiat brať si otca. Občas sa stáva, že ockovia dostanú šok keď si po osemnástich rokoch uvedomia, že ich dcéra už potrebuje podprsenku a vlastne má aj boky. V konečnom dôsledku sa môže stať, že vás bude chcieť príliš “ochrániť”, nebude chcieť, aby ste vyzerali viac vyzývavo. Potom môžete zabudnúť na hlbší výstrih alebo otvorený chrbát. V tomto prípade už potom radšej starší brat. Ten by to mohol brať trochu s nadhľadom.

Ale uzavrela by som to asi tým, že zlatá voľba je v konečnom dôsledku aj tak mama. Ak má pochopenie pre vaše končiace sa tínedžerské obdobie, s veľkou pravdepodobnosťou bude mať pochopenie pre určité výstrelky. Vyzývavosť by jej tiež nemala robiť hrozný problém. Ak by si zaspomínala na svoje študentské časy, verím, že každá mama by si spomenula, že aj ona sa chcela páčiť a ukázať kúsok z vlastnej kože.

Farby, strihy, materiály

Už viete, či vaše šaty budú dlhé alebo krátke, či si ich kúpite alebo požičiate, ale aj to, s kým ich pôjdete vyberať. Najťažšou otázkou však ostáva: čo si mám vlastne obliecť?

Začnime farbou. Pri farbe sa v prvom rade treba riadiť tým, aká vám pristane a v ktorej sa cítite dobre. Myslím, že tu má väčšina ľudí jasno. Ak mám rada teplé farby, nezvolím modrú alebo sivú, to je jasné.

Možno sú však určité farby, ktorým by ste sa chceli vyhnúť, ak sa sami sebe chcete naozaj páčiť. Osobne neodporúčam veľmi krikľavé farby (rozumej neónové, výrazné sú v poriadku). Druhá farba je čierna, ktorá buď môže všetko zachrániť, alebo môže všetko pokaziť.

Ak máte čierne vlasy a uvažujete nad čiernymi šatami, odporúčam voliť farebné doplnky, farebnejší make-up, prípadne farebný lak na nechty. Veľa čiernej môže znamenať look a là Morticia Adams. Čierna vás môže urobiť o dosť staršou, čo je však v 18. rokoch dosť zbytočné. Chcete predsa žiariť, nie vyzerať zostarnuto.

Čo sa týka strihov, treba zvážiť pohodlnosť a hlavne taký strih, ktorý upriami pozornosť na prednosti a odpúta od nedostatkov. Ak máte väčšie stehná a lýtka, možno je dobré skúsiť dlhú sukňu a zakryť ich. Ak máte pekný dekolt, prečo zas neskúsiť výstrih, v ktorom by vynikol? Tu je treba len skúšať. Nezabúdajte však, že sa neoplatí preháňať.

K skúšaniu si dovolím jednu dôležitú poznámku: skúšajte všetko, čo vám príde pod ruku a páči sa vám. Možno aj keď nemáte ideálne miery a 180 cm, verte mi, že šiat pre “normálne” dievčatá je stále hojnosť.

Zo skúsenosti viacerých kamarádok však neodporúčam veľmi obľúbené korzety. Áno, sú krásne, oslňujúce, ale majú jednu veľkú chybu, na ktorú pri skúšaní prísť nemusíte. Pri dlhšom nosení môžete mať pocit, že vám korzet padá a stále si ho budete naprávať a zdíhať. Keď sa tak zbadáte v každom druhom zábere na videu a fotkách, nebudete mať dvakrát radosť. Preto vyslovene zdôrazňujem, že ak korzet, buďte si na 110% istá, že nepadá.

Dôležitú pozornosť by som venovala materiálom. Osobne by som však spomenula len zopár tých, čo mám všeobecne v rámci spoločenských šiat na srdci.

Myslím, že dosť odzvonilo “šušťákovým” materiálom a nazbieranej sieťovine, napriek tomu sú ich plné salóny so spoločenskými šatami. Satén a hodváb sú prakticky vždy v poriadku, sieťka pôsobí veľmi pekne či už ako vrchná časť na šatoch alebo keď je podšitá pod sukňou. Materiál jednoznačne nepodceňujte, pretože je jedným z udávateľom toho, že ste na spoločenskej akcii a nie s kamarátmi vonku.

Doplnky

Pri doplnkoch platí jedno základné pravidlo, ktoré sa v podstate nikdy nemení: keď niekam pridám, inde odoberiem. To znamená, že ak máte bohaté nariasené šaty, doplnky zvoľte minimálne a jednoduché. Ak máte jednoduché jednofarebné šaty, doplnky môžu byť výraznejšie a farebnejšie.

Čo sa týka kabelky, tá by samozrejme mala vhodne ladiť so šatami. No ak mám pravdu povedať, zrejme ju na stužkovej príliš nevyužijete, pretože ju ani nebudete mať kedy v rukách. A keďže ostane väčšinou len v šatni a nikto ju nebude vidieť, nie je príliš potrebné kupovať najlepšiu kabelku na svete.

Pokiaľ máte dlhé šaty, ktoré vám zakryjú topánky, platí to isté, čo o kabelke. Osobne som mala dlhé šaty a z topánok som si nerobila veľkú hlavu. Jednoducho som si obula tie, čo som mala doma, jednoduché lodičky, na ktoré som bola zvyknutá a vedela som, že sa v nich budem cítiť pohodlne až do rána. A keďže mi ich šaty naozaj zakrývali, nebolo potrebné kupovať nič nové a maximálne moderné.

Ak máte šaty krátke, práve topánky môžu váš outfit dosť pozdvihnúť. Opätky voľte s rozumom, topánky pred akciou dobre rozchoďte a nezabudnite sa v nich naučiť chodiť. (Najlepšie s knihou na hlave, to pomáha zaručene).

Záver

Na záver dodám už asi len toľko, aby ste sa zase kvôli šatom zbytočne netrápili. Chápem, že u dievčat môže byť oblečenie na stužkovú prioritou, ale neobliekajte sa len kvôli tomu, aby ste vyzerali lepšie ako niekto iný alebo aby ste sa páčili niekomu inému viac, ako sa samy budete páčiť sebe.

A voľte hlavne komfort. Aj keď sa po formálnej časti stužkovej pravdepodobne prezlečiete, v šatách a topánkach budete možno aj 6 hodín. A to je dosť na to, aby vám pohodlné oblečenie stálo za to, nie?

Victoria Beckham, Zac Posen

RTW fall winter 2009 beckham posen Ako si vybrať šaty na stužkovú

Bottega Venetta

RTW fall winter 2009 bottega venetta Ako si vybrať šaty na stužkovú

Calvin Klein

RTW fall winter 2009 calvin klein Ako si vybrať šaty na stužkovú

Christian Dior, Elie Saab

RTW fall winter 2009 dior saab Ako si vybrať šaty na stužkovú

Marc Jacobs, Ralph Lauren

RTW fall winter 2009 jacobs lauren Ako si vybrať šaty na stužkovú

Lela Rose

RTW fall winter 2009 lela rose Ako si vybrať šaty na stužkovú

Matthew Williamson

RTW fall winter 2009 matthew williamson Ako si vybrať šaty na stužkovú

Valentino

RTW fall winter 2009 valentino Ako si vybrať šaty na stužkovú

Versace

RTW fall winter 2009 versace Ako si vybrať šaty na stužkovú