Ak ste doteraz mali pocit, že Slovensko trpí deficitom, pretože u nás nieto obchodu s ručne robenými vecami, ktorý by sa vyrovnal medzinárodnému Etsy.com alebo českému Fler.cz, majte sa na pozore. Na internete vyrástla stránka s názvom SAShE, ktorá túto trhlinu dostatočne zapĺňa.

shashe logo Rozhovor: SAShE  Prvý slovenský online shop s ručne robenými vecami

SAShE nemá len "squelé banánové želé", ale hlavne kopu úžasných handmade výrobkov.

SAShE je tiež obchod založený na komunite predávajúcich a kupujúcich. Funguje necelý mesiac, no počet predávajúcich sa pomaly začína šplhať na prvú stovku. S jeho autorkou, Sašou Šmidákovou, sme sa porozprávali o jeho začiatkoch, o tom, čo sa za obchodom všetko skrýva, no aj o plánovanej bucúcnosti.

Stajl: Kedy sa v Tvojej hlave začala rodiť prvá myšlienka o online obchode s ručnými vecami? Vznikol portál celkom spontánne alebo sa k nemu došlo určitým vývojom?

SAShE: Keďže sama produkujem svoju značku šperkov už niekoľko rokov, prešla som si štandardnou dráhou handmade výrobcu od výroby tak povediac “do zásuvky”, čiže sama pre seba, cez predaj v klasických kamenných obchodoch až po vlastný web, ktorý znamenal pre moju značku obrovský posun. Odrazu som nebola na nikom závislá, fungovala som sama vo vlastnom priestore, ktorý bol dostupný komukoľvek.

To, že mám v živote obrovské šťastie a po mojom boku stojí talentovaný webdizajnér a programátor, nemá každý výrobca handmade dizajnu. Zároveň sledujem zahraničný a slovenský handmade dizajn už dlhšiu dobu a viem, že na Slovensku existujú šikovní ľudia s originálnymi nápadmi. Len priestoru na vlastnú prezentáciu majú pramálo.

Úspech môjho vlastného webu, predajnosť značky, mnoho pozitívnych ohlasov a existencia úspešných zahraničných portálov venovaných handmade dizajnu, to všetko časom prerástlo do myšlienky posunúť vlastný web ďalej a dať v ňom priestor aj iným šikovným ľuďom.

Stajl: Na čo všetko sa zákazníci SAShE môžu už teraz tešit?

SAShE: Originálna výroba je úžasná v tom, že nekladie hranice. Ani v nápaditosti motívov, ani v spracovaní, ani v určení konkrétnej cieľovej skupine. Výber produktov handmade dizajnérov je teda úžasne pestrý.

Prevládajú však najmä šperky nespočetných tvarov a variácií. Mám na mysli jedinečné šperky. Také, ktoré upútajú oko a hrdá majiteľka si bude istá, že sa pýši unikátnym dielkom.

Čo sa týka štýlu, ako som spomínala, záber je fascinujúci. Od romantických, jemných a elegantných kúskov až po fantastické úlety a šialené extravagancie. Svoje si nájde snáď každý originálny zákazník s náročným vkusom. Samozrejme okrem šperkov prezentuje SAShE.sk aj dizajnérov oblečenia, doplnkov, tašiek, ale aj umeleckých kúskov: obrazov, fotografií, interiérového dizajnu, či jedinečných hračiek.

Výber je pestrý, veselý a originálny. Taký, ktorý odlíši v šedivom dave.

sashe 07 470x470 Rozhovor: SAShE  Prvý slovenský online shop s ručne robenými vecami

Autor: Melly

Stajl: Môžeš nám v krátkosti objasniť ako funguje predaj a kúpa na SAShE?

SAShE: Prezentovať a predávať svoje výrobky na SAShE.sk je veľmi jednoduché. Tento priestor je otvorený pre všetkých šikovných ľudí bez obmedzenia. Stačí sa zaregistrovať ako predajca, vytvoriť si na webe svoju vlastnú galériu, naplniť ju peknými vecičkami, a potom už len čakať na prvé zákazky.

SAShE.sk slúži ako priestor pre prezentáciu jednotlivých výrobkov. Na webe prebieha objednávka a dohoda predaja vybraných vecičiek. Samotná distribúcia (poštou na dobierku alebo doporučene, prípadne kuriérom) už prebieha medzi konkrétnym predajcom a kupujúcim. Predajcovia si takto udržiavajú samostatnosť a budujú svojej značke reputáciu.

Stajl: Slovensko je pomerne malá krajina s malým trhom. Nebála si sa, že o podobný projekt nebude veľký záujem?

SAShE: Bála som sa kedysi dávno na začiatku, keď som začínala so svojou značkou. Bála som sa, že o ňu nebude záujem, že ak som len obyčajné dievča, nikto si moje výrobky nekúpi.

Potom, keď sa po čase (a samozrejme obrovskom množstve práce) stávalo, že som prostredníctvom svojho webu dokázala vypredať novú kolekciu 20 párov náušníc v priebehu jedného dňa, už som o úspechu projektu nepochybovala.

Trvalo mi o čosi dlhšie presvedčiť prakticky a opatrne zmýšľajúcu mužskú časť, ktorá stojí za projektom, teda dizajnéra a programátora webu, ale tak to už v živote chodí. Myslím si ale, že dnes svoje rozhodnutie obetovať projektu mnoho hodín voľného času neľutuje.

Stajl: Čo všetko SAShE ponúka jeho predajcom? Český “konkurent” má zopár slovenských predajcov. Myslíš si, že aj SAShE sa podarí pritiahnuť niekoľko našich susedov?

SAShESAShE.sk má snahu fungovať ako komunitný portál pre handmade dizajnérov, remeselníkov a výrobcov. Celý projekt má v prvom rade za cieľ vytvoriť príjemný a plnohodnotný priestor pre ľudí venujúcich sa originálnej tvorbe. Priestor, kde budú nachádzať tipy na zaujímavých dodávateľov výrobných komponentov, na originálne výrobné techniky a postupy. Priestor, kde sa bude písať a hovoriť o nich, o ich tvorbe, o tom, čo sa im podarilo, čo dosiahli, čím sú špecifickí. Priestor, kde nájdu rady a tipy ohľadne podnikania, vlastnej prezentácie a podporu pre svoju tvorbu.

Čo sa týka zahraničných portálov a ich predajcov, budeme radi, pokiaľ sa im zapáči aj na SAShE.sk, aj keď distribúcia tovaru zo zahraničia je stále značne komplikovaná. Predpokladáme teda, že SAShE.sk bude slúžiť najmä slovenskému trhu, čo sa týka predajcov, aj kupujúcich.

sashe 08 470x449 Rozhovor: SAShE  Prvý slovenský online shop s ručne robenými vecami

Autor: Helmona

Stajl: Zatiaľ sa na stránke nachádzajú len čisto výrobky hand-made. Neplánuješ medzi ponúkaný tovar zaradiť aj vintage?

SAShE: SAShE.sk je priestor pre prezentáciu vlastnej tvorby. Neuveriteľne si ceníme výrobcov a ich techniky. Všetky. Od klasického remesla ako paličkovanie až po najprogresívnejšie techniky za použitia nových materiálov. Akýkoľvek postup, ktorého výsledkom je unikátny produkt, za ktorým sa skrýva nápad, vtip, jedinečnosť, zručnosť, šikovné prsty a kreatívna hlavička. Preto vintage, second-hand, ani predaj akokoľvek zaujímavých, ale masovo vyrábaných vecí nie je v pláne.

SAShE: Čo iné okrem nákupu a predaja môžu užívatelia na Tvojom webe získať?

SAShE: Okrem samotného obchodu s handmade vecičkami budú návštevníci na webe nachádzať pravidelné aktuality zo sveta módy a dizajnu, tipy na podujatia z týchto oblastí konané na Slovensku aj v zahraničí.

Ako som už spomínala, začínajúci výrobcovia nájdu rady a návody na zaujímavé výrobné techniky, tipy na dodávateľov výrobných komponentov. Boli by sme radi, keby ľudia klikali na SAShE nielen s cieľom nájsť pekné vecičky, ale aj s cieľom dozvedieť sa zaujímavé informácie. Samozrejme niekoľko chystaných aktivít si nechávame ako prekvapenie.

Stajl: Aj keď SAShE funguje len veľmi krátko, ako vidíš jeho budúcnosť? Myslím, že Slováci majú vysoké predpoklady vyrovnať sa podobným zahraničným stránkam…

SAShE: Slovensko má obrovský potenciál, čo sa týka šikovných ľudí, vždy sme inklinovali k remeslu. Dokonca aj aktuálne obdobie krízy podporuje ľudí v návrate k handmade výrobe, či už ako k forme privyrobenia pri strate zamestnania alebo ako k relaxačnej technike.

Tvorba samotná je úžasne pozitívna vec, ide o úplne odlišnú činnosť ako vykonávame denne v práci. Nemá v sebe žiadnu povinnosť, žiadnu rutinu, ide len o čistú radosť z práce rukami a kreativity.

Ďalším aspektom je, že výsledky takejto kreatívnej činnosti sú vždy pozitívne, veselé. Sú to také tie drobné radosti. Handmade dizajn nie je v konečnom dôsledku vôbec drahý, takže balíčkom s pekným a originálnym obsahom si môžete spraviť radosť kedykoľvek.

SAShE.sk je vytvorené tak, aby robilo radosť predajcom aj kupujúcim. Za prvý mesiac fungovania pribudlo vyše 1500 originálnych kúskov, objavili sme desiatky unikátnych výrobcov a radosť sebe alebo blízkym urobilo množstvo kupujúcich. Čo je najdôležitejšie, do ulíc a domácností sa dostal jedinečný dizajn našich výrobcov, ich výrobky žijú a nosia sa.

Stajl: Máš aj nejaký osobný cieľ s týmto projektom?

SAShE: Asi posledne zmienená veta je hlavným cieľom. Aby slovenský handmade dizajn žil. Aby sa dostal do ulíc, aby sme denne stretávali veselé brošne, originálne kabelky, unikátne tričká, aby na stenách viseli slovenské obrazy a fotografie. Aby sa výrobcovia hýbali ďalej a produkovali nové a nové nápady, ktoré nám budú na SAShE vyrážať dych.

sashe 01 470x352 Rozhovor: SAShE  Prvý slovenský online shop s ručne robenými vecami

Autor: Andrart

sashe 02 470x352 Rozhovor: SAShE  Prvý slovenský online shop s ručne robenými vecami

Autor: Aaj

sashe 03 470x491 Rozhovor: SAShE  Prvý slovenský online shop s ručne robenými vecami

Autor: Helmona

sashe 04 470x604 Rozhovor: SAShE  Prvý slovenský online shop s ručne robenými vecami

Autor: Lucy Hudec

sashe 05 470x470 Rozhovor: SAShE  Prvý slovenský online shop s ručne robenými vecami

Autor: Melly

sashe 06 Rozhovor: SAShE  Prvý slovenský online shop s ručne robenými vecami

Autor: LubicaPONCIK