Jedna z vecí, ktorú si na móde človek uvedomí len vtedy, keď hľadí do minulosti je to, aká vie byť verzatilná pre viaceré obdobia či to, ako nádherne vie doplniť atmosféru práve tej-ktorej doby.

Možno ste už počuli o kampani Christiana DioraThe Lady Noir Affair. Šesťminútový triler, či vlastne film noir celkom dáva zmysel, keďže samotný Dior začal tvoriť koncom 40. rokov, kedy tento žáner bol veľmi obľúbený a široko rozšírený.

Hlavnú hrdinku filmu hrá Marion Cotillard a režisérom prvej časti (video hore) je Olivier Dahan, ktorý režíroval napríklad biografiu o Édith Piaf (v hlavnej úlohe tiež Marion Cotillard), La Vie en Rose. Cotillard hrá v krátkom filme “typickú” ženu 50. rokov, krásnu femme fatale, ktorej šarm a eleganciu oblečenie a doplnky Diora krásne podčiarkujú.

Uvedenie druhej časti kampane, ktorá bude mať názov Lady Rouge, ešte nie je známe, ale už v týchto dňoch boli natočené niektoré zábery v Šanghaji. (Druhú časť však už bude režírovať David Lynch.) O celej tejto “afére” sa môžete dozvedieť na oficiálnej Twitter stránke Lady Dior — tá naznačuje, že “Lady Noir žije v Paríži a Lady Rouge v New Yorku”. Možno práve druhé video bude z newyorského prostredia… Mimochodom, práve “štebotanie” z Twitteru okolo celej kampane robia veľké haló, takže pre zvýšenie napätia odporúčam aspoň prebehnúť.

Ak niektorých z vás minulý týždeň nadchol výklad Hermés tak, že ste mali chuť ísť si ich šatky kúpiť až do Japonska, tak toto je typ reklamy, ktorý zase mňa nadchne tak, že mám chuť si ísť kúpiť kabelku Lady Dior do srdca Paríža.

Kabelka bola prvýkrát vyrobená presne v polovici 90. rokov, kedy bol na čele módneho domu Dior Gianfranco Ferré. V tejto dobe si ju veľmi obľúbila aj princezná Diana, o ktorej sa povrávalo, že ju mala vo všetkých dostupných štýloch. Dodnes tiež nie je isté, ako sa na kabelku dostali písmenká D-I-O-R a či názov kabelky Lady Dior nemá niečo s menom, resp. pomenovaním samotnej princeznej, ktorá bola bežne prezývaná Lady Di.

Samozrejme, to prinieslo značke veľkú popularitu — nielen, čo sa kabelky týka. Jej typické prešívanie (tzv. vzor Cannage) bolo prevzaté zo stoličiek Napoleona III, ktoré vlastnil Dior (vďaka veľkej láske, ktorú prechovával k matke, mal veľkú záľubu vo viktoriánskej ére, čiže 80. rokoch 19. storočia, kedy podobný štýl bol veľmi obľúbený).

A ak vám niekedy vŕtalo v hlave, prečo má Dior ako francúzsky návrhár toľko anglických slov v názvoch (zvyčajne sú anglicko-francúzske), je to tiež len jeho ďalšia záľuba, ktorú mal v Anglicku. Lady Noir je len síce sčasti aj slovnou hračkou k film noir, no na druhej strane názov pekne zapadá do kontextu.

Už teraz sa teším na pokračovanie. Film je možno krátky, ale obsahuje veľa záhad. Kto je James? Prečo má Marion Cotillard na konci filmu blond vlasy? Prečo pre ňu prišla helikoptéra? Nechajme sa prekvapiť.

lady dior 01 Christian Dior: The Lady Noir Affair

Lady Dior — Lady Noir.

lady dior 02 Christian Dior: The Lady Noir Affair

lady rouge 01 Christian Dior: The Lady Noir Affair

Lady Dior — Lady Rouge.

lady rouge 02 Christian Dior: The Lady Noir Affair

lady rouge 03 Christian Dior: The Lady Noir Affair