samoopalovacie pripravky Ktoré samoopaľovacie prípravky radšej nekupovať?Posledné dva roky som sa rozhodla chytať bronz kozmetickou cestou. Priznám sa, že veľa prípravkov som neskúsila, v skutočnosti len každý rok jeden. Tento rok asi ale vyskúšam opäť niečo nové, pretože s prvými dvoma prípravkami som nebola stopercentne spokojná. Vy však aspoň budete vedieť, čo od  nich očakávať.

Keďže mám zopár známych, ktorí sa profesionálne venujú latinsko-americkým tancom a pri tomto športe je “kvalitné” opálenie dôležité asi tak, ako dobré topánky, rozhodla som sa urobiť prieskum, čím sa toľko natierajú, že sú takí bronzoví. Vyšlo z nich, že prípravky Garnier. Ako si som sa však nakoniec nedostala k tomu, ktoré konkrétne, ale tip som mala a tak som sa rozbehla vybrať do drogérie.

Garnier má v ponuke, podobne aj ako iné značky, na výber z dvoch odtieňov — jeden na svetlejšiu pokožku, druhý na prirodzene tmavšiu. Siahla som po tom prvom v podobe prípravku s rozprašovačom. Čo sa mi na ňom naozaj páči je jeho vôňa — jemná broskyňová (ktorá má síce od broskyne ďaleko, ale v tej umelej-drogériovej verzii veľmi príjemnej, ak teda chápete, ako to myslím). Páčila sa mi aj konzistencia, ktorá je olejovitá a tekutá, v princípe sa pomocou streknutí ľahko nanáša. Farba po pravidelnom nanášaní dosahuje celkom prirodzený odtieň s bronzovým nádychom a je naozaj celkom akurát.

Má to však dva malé háčiky: pupmička protestovala pri akomkoľvek inom uhle ako kolmom. To by bolo v princípe logické, problém nastal, že sa často zasekávala aj v kolmej polohe. Akoby rozprašovač vystrekol naprázdno, objavila sa v ňom vzduchová bublina a odrazu bolo s prepáčením všetko v keli. V tomto prípade pomáhalo jedine odšraubovať vrchnák, vytriasť z rúrky von mlieko, dať späť a používať ďalej. Po čase dosť otrava. Druhým, tiež nie príjemným výsledkom bolo, že už aj pri miernom potení (a kto sa v lete nepotí?) máte ľahké fľaky na bledom oblečení. Nie je to strašné, ale nepoteší.

(Obrázok prípravku hore je len ilustračný. Vyskúšaný produkt je tiež z radu Ambre Solaire, ale išlo o menšiu a tučnejšiu fľaštičku s rozprašovačom, nie sprej.)

Druhý prípravok, ktorý som skúsila, je značky L’Oréal a keďže bol aj o čosi drahší, dúfala som, že bude aj kvalitnejší. Čiastočne je to pravda. Samoopaľovacie mlieko Nutri Bronze má taktiež veľmi príjemnú parfumáciu, jemnú a akoby “slnečnú”. Mlieko sa ľahko roztiera a jemný opálený efekt je po týždni naozaj badateľný. Čo sa mi na tomto samoopaľovacom mlieku naozaj páči, sú maličké, takmer mikroskopické flitre, ktoré krásne odrážajú svetlo. Na prvý pohľad ich nezbadáte, len vidíte, ako pokožka ostáva lesklá a akási žiarivá. Potiaľto všetko výborné.

Tento výrobok má však jednu radikálnu chybu: keď ho nanesiete, máte z neho strašne lepkavý pocit. Mlieku strašne dlho trvá kým sa vpije do pokožky. Na ilustráciu: samoopaľovacie mlieko väčšinou použijete, keď vyjdete zo sprchy. Pokožku máte aspoň mierne vlhkú, nech sa sušíte akokoľvek. Nanesiete telové mlieko a máte pocit, že vás niekto oblial cukrovou vodou. Ak vyjdete hneď na slnko a von sa dostane pot, je to ešte nepríjemnejšie. Ak má niekto čas sa natrieť a potom stáť a nechať vpíjať toto telové mlieko do pokožky, potom je preňho tento výrobok vhodný. Žiaľ, ja mám na práci aj iné veci, takže tento rok skúšam ďalej.

Cena výrobku Garnier je asi 5-7 eur, mlieko L’Oréal okolo 12.

Skúsili ste iné výrobky, ako tieto dva? Aké máte skúsenosti?