zips Tip dňa: Ako opraviť pokazený zipsPokazený zips je asi jednou z najviac nepríjemných vecí na oblečení, ktorá sa môže stať a pokaziť. Obliekate si obľúbené šaty a nemôžete ich zapnúť, lebo zips sa rozdelil na dve časti. Nejde vám zapnúť kabelka a vy ju buď nenosíte, alebo vám do nej celý svet nakúka. Dočasným riešením sú zatváracie špendlíky, horšie riešenie je vec vyhodiť, časovo náročnejšie dať ju dať opraviť ku krajčírovi.

Ale ako to zvyčajne býva, najlepšie riešenie je pomôcť si sám — rýchlo, zadarmo, jednoducho. Čo na to potrebujete? Obyčajné kombinačky, ktoré sa určite nájdu v každej domácnosti. Ak sa zips rozbieha, stačí, ak obe polovice zipsu dáte do pôvodnej polohy, ako keby nebol pokazený, a potom bežec, ktorý obe časti zviera, mierne pritlačíte kombinačkami k sebe. Za seba môžem povedať, že to funguje zázračne a odkedy som sa o tomto “triku” dozvedela, žijem príjemnejší život.

Dajte len pozor na to, aby ste bežec nestlačili príliš (je to lepšie robiť jemnými ženskými ako pevnými mužskými rukami), pretože potom môže zips ísť trochu ťažšie, ako by ste si želali. Inak v princípe niet čo pokaziť. A keby ste aj — horšie, ako výmenou u krajčíra to dopadnúť nemôže.