Za posledných pár mesiacov som si zaumienila, že moja vlasová starostlivosť sa musí zlepšiť a tak som sa rozhodla konať — v rôznych smeroch. Pravidelné návštevy kaderníka, zastrihávanie končekov, vlasové prípravky a kúry, skúšanie nových vecí — síce  žiadny extrém, no zmena určite.

Keď sa nad tým teraz zamyslím, príde mi až mierne smiešne všetko to množstvo výrobkov na trhu, ktoré je dostupné. Hlavne, keď to porovnám s tým, aké rady mi pri poslednej návšteve kaderníctva Klier dala kaderníčka. Netvrdím, že všetky tie výrobky sú zbytočné a ani to, že sú čisto vyrobené na to, aby sme ich kupovali, lebo chceme, aby sa naše vlasy podobali tým z plagátov vlasovej starostlivosti — skôr chcem povedať to, že si asi častokrát vôbec neuvedomujeme, že možno práve pre nás je to celé zbytočné a takmer nič z toho v skutočnosti nepotrebujeme.

Keď mi prednedávnom známa naznačila, aby som sa pozrela na zloženie šampónov Syoss, pretože sa dopočula, že obsahuje zložky silikónu (konkrétne dimethicone), zhruba som vedela, o čom hovorí a povedala som si, že sa pozriem. Nanešťastie som si etiketu zle prečítala a až po následnom znovu-prečítaní som na nešťastný silikón narazila. A vlastne prvý raz som sa naozaj spýtala — čo to robí mojim vlasom, prečo silikón niektorí zavrhujú, iní odporúčajú a kde je vlastne pravda?

Syoss na farbené vlasy som používala približne dva týždne a keď som sa dozvedela o “nebezpečenstvách” silkónu, používať som ho prestala. (To, že som dlho pretým používala L’Oréal Elséve na farbené vlasy, ktorý, ako mi bolo poznamenané, silikón obsahuje zrejme tiež — ale overené to nemám, keďže už v mojej poličke nie je — už rozoberať ani nebudem.)

Krátko po tom, ako som sa o zložení a jeho následkoch dozvedela, vyžehlila som si vlasy a následne som mala pocit, že mi ostali nejaké ťažké. Vravím si, že si to celé len namýšľam, pretože keď sa človek zvyčajne dozvie niečo nepriaznivé, začne si tú myšlienku sám vsugerovávať. O čo bolo moje prekvapenie väčšie, keď som prišla ku kaderníčke a tá mi hneď po umytí vlasov povedala, že ich mám veľmi ťažké. Keď som jej povedala, aký šampón používam, skoro sa prežehnala.

Pýtam sa, môže to byť naozaj také zlé len po dvoch týždňoch? Očividne áno, lebo bola zhrozená. Okrem ťažkých vlasov mi “diagnostikovala” začínajúce lupiny, pretože silikónové zložky sa mi nalepili na pokožku hlavy, ktorá nemohla dýchať. Nehovoriac o tom, že silikón zabraňuje vstrebávaniu farebných pigmentov pri farbení vlasov — čo je ďalšia vec, ktorú si neprajem, keďže si vlasy farbím. Je to naozaj na zamyslenie, prečo vlastne šampón na farbené vlasy tieto zložky obsahuje, keďže ide o dva protichodné prvky.

Aby som ešte parafrázovala kaderníčku: hovorila mi, že keď na trh výrobky Syoss prišli, s iným kaderníkom si pozerali ich zloženie a podľa obsahu usúdili, že zrejme kvôli nízkej cene obsahuje veľké množstvo riediacich zložiek ako je silikón, ktorý je v konečnom dôsledku lacný. Hneď mi aj “predpísala” očisťujúci šampón značky Trinity (7,50 eur).

Osobne mi pri výrobkoch Syoss nešlo o cenovú kategóriu, ktorá je naozaj nízka (okolo 5,50 eur za 500 ml šampón), skôr som len hľadala nový vlasový výrobok. Žiaľ, opäť som sa raz presvedčila o tom, že low-end nemusí byť žiadna výhra.

Možno sa teraz pýtate, kde je naozaj pravda. Ako mi aj kaderníčka vysvetlila a ako som sa aj na internete dočítala, silikón zaťažuje vlasy, lebo na nich tvorí tenký film, zabraňuje prepúšťaniu “výživných” látok do nich, usadzuje sa na pokožke hlavy a môže spôsobovať tvorbu lupín. Pozitíva sú prakticky len tepelná ochrana a lesk, ktorý je treba po čase opäť dopĺňať ďalšími výrobkami.

Ako všeobecné odporučenie som dostala šampóny s čírim vzhľadom, doslova citujem žihľavový šampón. Takže, zábavná pointa na koniec — nie všetok low-end je očividne to najhoršie, dokonca ani podľa kaderníkov Klier. Osobne sa však asi nachvíľku zdžím pri mojom čistiacom šampóne a potom uvidím, čo ďalej. Medzitým vám odporúčam naštudovať si etikety na šampónoch a hľadať koncovky “cone”. Ak ste nejakú našli, možno zvážite, či ho budete ďalej používať.