Ešte predtým, ako sa dostaneme ku konkrétnej starostlivosti o pleť a používaní vhodných prípravkov na jej ošetrenie, je dôležité začať starostlivosťou o vašu pleť a pokožku tela zvnútra. Správna výživa a životospráva zohrávajú významnú úlohu pri tom, ako sa bude správať vaša pleť a hlavne ako bude vyzerať. Nikdy ju netreba podceňovať, pretože starostlivosť sa začína práve zvnútra.

ako sa starat o plet zaklady Ako sa starať o pleť a pokožku tela: Výživa a životospráva

Ako som spomínala, prvým dôležitým bodom je výživa. Samozrejme, že niektoré dedičné faktory neovplyvníte, ale tiež treba mať na pamäti, že ak chcete mať peknú pleť, nepomôžu vám ani najdrahšie prípravky na to, aby ste sa zbavili toho, čo ste si privodili zlým životným štýlom. V kocke by ste mali dbať na jedlá, ktoré jete, prijímať dostatok tekutín, pravidelne cvičiť, mať dostatočný spánok, ochraňovať svoju pokožku pred slnkom, nefajčiť a obmedziť príjem alkoholu a kofeínu na minimum.

Pokožka sa obnovuje tak, že nové bunky postupne nahrádzajú staré, pričom celý proces trvá približne mesiac. Priamo však závisia od vitamínov, minerálov a hydratácie.

Pre kvalitnú výživu tela sa odporúča konzumovať čerstvé ovocie a zeleninu pri každom jedle, čiže približne päťkrát denne. Znie to možno prehnane, ale nie je to nemožné (skôr je to len otázka zvyku) — môžete skúsiť nahradiť poobedňajšiu čokoládovú tyčinku kúskom grapefruitu, k palacinkám pridať ovocie a k hlavným jedlám šalát. Chce to len viac plánovať.

Je dôležité nepodceňovať vitamíny v ich prirodzenej forme: ak jete šalát, nájde sa v ňom hneď niekoľko druhov vitamínov, zatiaľčo vo forme tabletiek môžete mať nadbytok určitých vitamínov na úkor iných. Netreba podceňovať ani obsah (mono)nenasýtených mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v olivovom oleji, avokáde, rybách a rastlinných semienkach (sezam).

Na pokožku nepriaznivo vplývajú najmä alkohol a tiež káva resp. kofeín. Ak ich konzumujete, je dobré pri nich vypiť pohár vody. (Káva a kofeín však môžu mať v určitej miere aj priaznivé účinky, ktorým by som ale radšej venovala samostatný článok.) Fajčenie je vždy len zlým nápadom; spôsobuje predčasné starnutie pokožky, pretože ju zbavuje kyslíka, čím získava sivastý nádych a stráca elasticitu, ktorá sa prejaví nadbytočnými vráskami.

Kvalitu pokožky môžete naopak zlepšiť dostatočným pohybom, spánkom a redukovaním stresu. Pohyb na čerstvom vzduchu dodáva pokožke viac kyslíku a telo zároveň vylučuje nečistoty cez pot. Ideálne je striedať kardio-športy (behanie) a záťažové cvičenia.

Spánok je dôležitý kvôli obnove telových buniek a regenerácii. Zároveň redukuje stres, ktorý sa dá kontrolovať dostatočným pohybom, dobrou stravou a oddychom. Nedostatok spánku a nadmerný stres môžu viesť k rôznym ochoreniam, čo sa “kozmetických závad” týka, napríklad k tvorbe akné alebo vypadávaniu vlasov.

Dôležitá je tiež ochrana pred slnkom. Nadmerné vystavovanie slnku bez ochraňujúcich SPF faktorov môže viesť k predčasnému starnutiu pokožky, hyperpigementácii, strate pružnosti, v krajných prípadoch k rakovine kože. Tým samozrejme netvrdím, že sa slnku musíte vyhýbať — dôležité je už len pre tvorbu vitamínu D, ktorý potrebuje každý organizmus (dá sa však vykryť aj konzumovaním rýb, mlieka a vaječných žĺtkov).

Ako vidíte, všetky časti spolu súvisia a neradno ich podceňovať. Ako som spomenula, na typ pokožky a jej správanie sa pôsobia aj genetické predispozície, no ďalej aj vonkajšie faktory (ovzdušie, počasie, teplota) či rôzne hormonálne výkyvy, ktoré sa prejavujú najmä počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy. Pri problémoch s pokožkou je najlepšie zájsť k vášmu lekárovi alebo dermatológovi, ktorý presne určí liečbu. Vo veľkej miere však kvalitu vašej pokožky môžete zlepšiť aj vy — a to dodržiavaním tipov, ktoré som už uviedla v článku.

Povedzte, máte dostatok motivácie a staráte sa o vašu pokožku aj “zvnútra”? Ako? Čo máte problém dodržiavať? Napíšte nám do komentárov.

Foto: Getty