Je všeobecne známe, že celebrity predávajú lepšie ako modelky, mne sa však vidí, že ich popularita stúpa aj na iných miestach ako na móle či v módnych editoriáloch. Vidieť to aj na tom, že filmový priemysel o nich nielen začal natáčať filmy, ale dokonca ich aj do filmov obsadzovať. Karty sa trochu obrátili — z herečiek bývali modelky, speváčky, dizajnérky… teraz sú z modeliek herečky. A teraz si predstavme niekoľko zaujímavých príkladov.

Imaginárium Dr. Parnassa

Modelku Lily Cole hádam ani netreba predstavovať. Kariéru začala ako 14-ročná, za jej objaviteľa sa považuje Steven Meisel, ktorý ju preslávil vďaka editoriálu pre talianske Vogue. Jej ryšavé vlasy a guľatá tvár sa stali značkou — osobne ju mám zafixovanú z plagátov pre pre parfémy Moschino a verím, že vy tiež.

Film Imaginárium Dr. Parnassa je jej filmovým debutom, no čoskoro ju uvidíme aj v ďalších. Tento rok (dátumy zatiaľ neupresnené) sa objaví aj vo filmoch There Be Dragons a Phantasmagoria: The Visions of Lewis Carroll.

Lily Cole síce k mojim obľúbeným anglickým kráskam nepatrí, ale v Imagináriu sa mi celkom pozdáva. Jej tvár pôsobí pomerne rozprávkovo a v podobných inscenáciách by som ju zniesť pokojne vedela.

Nové titanky

V kinách ešte stále máte možnosť vidieť film Súboj titanov, v ktorom sa objavili hneď dve modelky veľkého formátu. Natalia Vodianova a Agyness Deyn tak rozpútali vlnu diskusií v celej módnej sfére, aj keď samozrejme nedostali žiadnu významnú úlohu. Zatiaľčo Ruska Vodianova sa stala hroznou Medúzou, Deyn sa stala bohyňou lásky, Afroditou.

Príbeh púštnej kvetiny

Trochu dramatickejšou snímkou je film The Desert Flower sfilmovaný podľa rovnomennej knihy (vzdaná v roku 1998), ktorú napísala somálska modelka Waris Dirie. Film hovorí nielen o jej začiatkoch v modelingu, ale tiež o závažnom probléme Afriky a hlavne afrických žien, ktoré častokrát nútene musia podstúpiť ženskú obriezku. Waris Dirie vo filme zastúpila Liya Kebede, ktorá je tiež modelkou a objavila sa napríklad v kampaniach kozmetickej značky Estée Lauder.

Film u nás bude mať premiéru 17. júna a asi nebudem jediná, kto sa naň bude chcieť ísť pozrieť.

A ešte zopár ďalších

V minulosti sa v kinematografii objavila napríklad Gisele Bündchen v remaku francúzskeho filmu Taxi z roku 2004. O dva roky neskôr sa objavila aj v malej úlohe filmu Diabol nosí Pradu.

Návrhár Tom Ford pri svojom prvom filme (o ktorom mimochodom prehlásil, že ide o najviac kreatívnu vec, ktorú v živote vytvoril — citujem Vogue US) siahol po peknej tvári modelky Aline Weber. Aline je na scéne len od roku 2006, no v novej snímke si určite získala pozornosť širokej verejnosti.

V snímke The Black Balloon (2008) jednu z hlavných úloh prevzala Gemma Ward, za ktorú bola dokonca nominovaná na niekoľko ocenení — na rozdiel od staršej snímky Fair Game (1995) so Cindy Crawford, ktorá sa stala prepadákom.

Niektorým modelkám to vo filmovom priemysle očividne vyjde, iným zasa nie. Ktoré z nich podľa vás svoju novú kariéru zvládajú bravúrne?