Ofinový boom prišiel pred niekoľkými rokmi a doteraz si pamätám, ako všetky slečny v mojom okolí tomuto trendu podľahli. Ja som, samozrejme, nebola výnimkou, no ofine som ostala verná doteraz. Napokon, prečo aj nie? Ofina je perfektný spôsob, ako pomerne výrazne zmeniť účes a dodať mu nový rozmer a vzhľad.

ofina titulka Ako si dať ostrihať ofinu a určite sa trafiť do čierneho

Bol tu však jeden malý problém: či už som si pozerala inšpiratívne magazíny o účesoch alebo len celebrity, nevedela som sa rozhodnúť, ako dať ofinu ostrihať. Narovno či nabok? Do stredu čela, nad obočie či podoň? Ak ste mali už ofinu, pravdepodobne chápete, že sa stane centrom účesu; ja tvrdím, že ak nevyzerá dobre ofina, už nič na účese nevyzerá dobre.

A keďže som pred pár rokmi príliš nemala prehľad v tom, ku akému typu tváre sa čo hodí, vyskúšala som asi každý typ ofiny, aký bol možný aj nemožný: rovný, nabok, krátky, dlhý, hustý, prestrihaný či vyslovene šikmo na jednu stranu. Zmena prichádzala zhruba po každom druhom týždni, pretože raz to bolo horšie, raz lepšie, ale takmer vždy som čakala len na to, kým dorastie a môže sa prestrihať inak.

Základ však spočíva v spomínanom tvare tváre a ostrihaní ofiny. Každý strih tvár v určitom spôsobe dopĺňa jej črty, preto je dôležité vyberať citlivo. Čo sa týka momentálnych ofinových trendov, myslím, že dnes sa všeobecne nosia dlhšie strihy (minimálne nad obočie, alebo skôr až padajúca do očí) než ako krátke strihy do polovice čela alebo kratšie (vždy si spomeniem na Nataliu Oreiro okolo roku 2000).

Zopár tipov v pokračovaní článku.

Najlepší prehľad o tom “čo-a-ako” vám dajú obrázky v galérii pod článkom. Pomerne jednoducho na nich rozoznáte typ tváre a vhodný strih ofiny, no rozhodne ich neberte ako niečo konečné. Napokon, väčšina z týchto celebrít skúsila rôzne typy ofín a pristali im viaceré strihy — sú však také, ktorým to príliš nevyšlo.

K hranatej tvári by som vyslovene nevolila narovno zastrihnutú ofinu. Môže sa tak stať, že črty tváre budú pôsobiť príliš ostro — lepšie je ju spraviť nepravidelnú alebo zostrihanú na šikmo. Ak máte vysoké čelo, vhodný strih ofiny je taký, ktorý sa predlžuje smerom k spánkom a splýva so zvyškom vlasov.

Celkom rovná ofina sa nehodí ani vtedy, ak máte príliš nízke čelo; rovný strih upriami pozornosť na jeho výšku resp. na to, aké je čelo krátke. Naopak viac zarovnané strihy sú vhodnejšie pre guľatú tvár — ofina by sa mala končiť v jednej rovine, aby sa vyrovnali oblé črty s rovným strihom.

Pre srdcový tvar tváre je naozaj veľmi príkladným vzorom Reese Witherspoon, ktorá nosí ofinu učesanú nabok od nepamäti a neskutočne jej pristane. Asymetrický vzhľad ofiny odpútava pozornosť od jej predĺženej úzkej brady, zatiaľčo rovná by ju len zvýraznila.

Oválna tvár má možností všeobecne najviac, pretože sa považuje za najviac všestrannú. Ja sama momentálne nosím podobný strih ako má Lea Michele — dĺžka jemne pod obočie zostrihaná v trojuholníku s mierne prestrihanými koncami.

Ak si s ofinou ale naozaj neviete dať rady, odporúčam len a len skúseného kaderníka. Po konzultácii by vám mal vedieť vyhovieť, vypočuť si vaše očakávania a ofinu ostrihať hlavne tak, aby vám pristala.

ofina hranata tvar nicole richie Ako si dať ostrihať ofinu a určite sa trafiť do čierneho

Nicole Richie.

ofina nizke celo taraji p henson Ako si dať ostrihať ofinu a určite sa trafiť do čierneho

Taraji P. Henson.

ofina okruhla tvar jennifer hudson Ako si dať ostrihať ofinu a určite sa trafiť do čierneho

Jennifer Hudson.

ofina ovalna tvar lea michele Ako si dať ostrihať ofinu a určite sa trafiť do čierneho

Lea Michele.

ofina srdcova tvar reese witherspoon Ako si dať ostrihať ofinu a určite sa trafiť do čierneho

Reese Witherspoon.

ofina vysoke celo claudia schiffer Ako si dať ostrihať ofinu a určite sa trafiť do čierneho

Claudia Schiffer.

Via InStyle