Jedna z nepríjemných vecí na holení v oblasti bikín je podráždenie pokožky, ktoré neraz vrcholí malými červenými vyrážkami. Nielenže nepekne vyzerajú, dokonca bolia aj svrbia. Myslím, že každá žena sa s nimi aspoň raz v živote stretla.

bikini Holenie oblasti bikín bez začevenania

Keby som rátala za seba, dlho som s nimi bojovala, no s radosťou môžem dodať, že boj som vyhrala. Začervenanú pokožku v oblasti bikín som už dávno nemala a konečne sa nemusím báť vyjsť na kúpalisko alebo k moru. Stačí dodržiavať len pár jednoduchých tipov a problému sa dá s väčšou pravdepodobnosťou predísť.

  1. Pokožku a chĺpky na holenie “pripravte”. Holenie začnite po tom, ako je pokožka už namočená a zmäknutá.
  2. Vždy používajte len ostrú žiletku. Stará tupá žiletka môže vrchnú kožu poškriabať až vyslovene “obrúsiť” a určite má viac baktérií, ako novšia. Pravidelne ju vymieňajte.
  3. Pred holením žiletku umyte aspoň mydlom (najlepšie tuhým) a dobre opláchnite. Najlepšie je mať poruke antibakteriálny prípravok, prípadne si kúpte 70% lieh (dostať v každej lekárni) — ten môžete využiť aj na čistenie kozmetických štetcov.
  4. Pred holením použite na pokožku prípravky určené na holenie — jemné gély alebo krémy, ktoré majú upokojujúci charakter.
  5. Pri holení sa snažte pokožku zbytočne nedráždiť tým, že budete žiletkou opakovane chodiť po koži. Zbytočne ju tak odierate, čím môže ľahšie vzniknúť infekcia. Najlepšie je tiež ísť v smere rastu chĺpkov, nie proti nemu. Je pravda, že holenie je trochu ťažšie a horšie sa dá dostať k úplnému spodku chĺpku. Po niekoľkých skúšaniach to pôjde ale ľahšie.
  6. Keď sa oholíte, nezabudnite použiť gél alebo krém po holení. Ak máte so zapálenými chĺpkami problém často, jemne miesto ošetrite pleťovou vodou s obsahom alkoholu. Áno, štípe to, ale dezinfekcia je účinný boj proti zapáleniu tejto oblasti.
  7. Žiletku odporúčam dôkladne po holení umyť, prípadne dezinfikovať. Budete ju mať pripravenú na ďalšie holenie.
  8. Nehoľte sa celkom každý deň. Skúste si holenie rozvrhnúť tak, aby sa pravidelne opakovalo resp. aby vám to vyšlo tak, že sa holíte kvôli “špeciálnej príležitosti”.
  9. Nikdy si s nikým nepožičiavajte žiletku.

Ako vravím, tento problém som osobne už vyriešila. Na krku mám však ďalší, a to zrastanie chĺpkov a “čierne hlavičky” pod pokožkou, ktoré vznikajú hlavne po depilácii holiacim strojčekom. Keď to vyriešim, určite vám dám vedieť — ak máte prípadne nejaké rady či už ohľadom zarastania alebo zapálenej pokožky v oblasti bikín, neváhajte sa podeliť o vaše rady v komentároch.