Ak máte s mejkapom väčšie skúsenosti, určite viete, že v jeho nanášaní existujú určité pravidlá. Sú jednoducho veci, ktoré si na tvár dáte skôr, ako iné; napriek tomu častokrát vidím, ako si ženy najskôr vytieňujú oči a narúžujú pery a potom začnú riešiť veci ako podkladový mejkap a púder. Samozrejme, prepúdrovanie tváre aj keď je mejkap hotový nie je prehrešok, ale správny a zažitý postup vám vie s postupnou praxou nielenže ušetriť veľa času, ale zabezpečiť tiež lepšie vyzerajúcu tvár.

podkladova baza zaciatky 470x352 Začíname s mejkapom: Podkladová báza, mejkap, korektor a púder

Na úvod je potrebné vedieť, že pleť má byť pred nanášaním mejkapu vhodne pripravená. Musí byť čistá a hydratovaná podľa potrieb vašej pokožky — najlepšie je teda správne ju umyť 3-fázovým systémom čistenie-tonizácia-hydratácia. Keď máte pokožku čistú, je čas z nej urobiť “čisté plátno”. To znamená prekryť nedostatky, začervenanie, rozšírené póry, rosaceu atď.

Na začiatok je najdôležitejšie si určiť, čo vlastne vaša pleť potrebuje zamaskovať a ako sa správa. Je mastná alebo suchá? Problematická či zmiešaná? Podľa toho vyberajte výrobky — hlavne podkladový mejkap a korektor. Vždy by mali byť vhodné na vašu pokožku: ak je suchá, prípravky by mali byť hydratačné, ak mastná bez obsahu oleja, ak problematická a zmiešaná, zvyčajne jemná a protizápalová.

Pred nanesením podkladového mejkapu môžete ešte zvážiť podkladovú bázu. Tiež môže mať rôzne zloženie: od krémového po penové, dôležité však je, že vyrovnáva povrch pokožky a mejkap sa na ňu ľahšie nanáša. Nie je však vôbec nutné ju vždy používať; pokožka by však mala byť na mejkap pripravená aspoň krémom. Podkladovú bázu osobne využívam hlavne vtedy, keď chcem, aby moja pokožka vyzerala bezchybne a aby na nej mejkap vydržal čo najdlhšie.

Prvým krokom pri samotnom prekrývaní nedostatkov by mal byť korektor. Väčšina ľudí má prirodzene kruhy pod očami, keď ich však prekryjete, okamžite uvidíte rozdiel v krásne žiarivej pokožke. Druhý krok sú malé nedokonalosti tváre: môže ísť o akné alebo upchaté póry, farbu však vždy vyberajte tak, aby sa po rozotretí do vašej prirodzenej farby “vpila”. Áno, nájsť správny odtieň vie byť poriadna drina. Veľmi vám však odporúšam neuspokojiť sa s farbou, ktorá vám celkom sedí — hľadajte, kým nenájdete správny odtieň a zloženie. Taktiež nezabúdajte na to, že korektor by mal mať silnejšiu pigmentáciu, aby ho nebolo veľa, no aj menšie množstvo aby prekrylo nedostatky. Vrstvenie mejkapu síce je alternatívou, ale nie príliš dobrou: hrubý nános mejkapu naozaj nevyzerá dobre.

Keď pleť zbavíte hrubých nedostatkov, môžete začať s aplikáciou podkladového mejkapu. Ten by mal dorovnať ostatné nezakryté časti bez korektoru a dať jednotný tón pokožke. Opäť nerobte žiadne kompromisy s farbou. Musí byť jednotná s vašou pokožkou. Samotný prípravok môžete rozotierať na tvár jemnými špongiami, štetcom na mejkap alebo čistými prstami.

Podkladový mejkap by sa mal nakoniec zafixovať púdrom. Ak používate silný krycí mejkap, stačí, ak zvolíte bezfarebný (býva označený ako translucent). Zvyčajne je ale najlepšie vyberať púder s jemným až silným prekrytím. Niekedy však dôležitejšie ako samotné prekrytie je správne nanesenie: zaobstarajte si jeden poriadny štetec na púder, ktorým ho na tvár rozotriete. Nič nie je horšie, ako hrubé nánosy alebo situácia, keď zbadáte, že ste tvár na niektorých miestach poriadne neprekryli.

Pri podkladovom mejkape a púdre nikdy nezabudnite prípravky naniesť aj na čelo a rozotrieť takmer až do vlasov, no najmä za sánky a na krk, prípadne jemne aj na dekolt. Je to hádam najčastejšia chyba pri robení mejkapu.

Keď ste zvládli tieto kroky, môžete pokračovať v nanášaní dekoratívnej kozmetiky.

Zdroj: beautynust.blogspot.com (foto)