otlaky Skúsili sme: Hojivé náplasti na otlaky Compeed, Balea a HartmannMoje nešťastné nohy nedávno utrpeli toľké zranenia z topánok, že by som ich ani nechcela rátať. Môžu za to jedny topánky, ktoré som sa snažila silou mocou rozchodiť, no skončilo to celkom asi šiestimi otlakmi na oboch nohách naraz. Niektoré sa prepichli, iné nie, no môžem vám zaručiť, že pri tom množstve na počte už nezáleží: v taktom prípade budú tlačiť už aj tenisky.

Ako sa mi však dostalo už do uší dávno — napokon, gélové náplasti nie sú žiadna novinka — pomoc sa dá nájsť rýchlo. Gélové náplasti vyrábajú viacerí výrobcovia a keďže moja situácia bola v tom momente kritická, rozhodla som sa kúpiť z každého typu od každého výrobcu a urobiť si obraz, ktoré sú lepšie.

Náplasti Balea sú najlacnejšie, cena sa pohybuje okolo 3 €. Celá náplasť je gélová, hrubá asi 3 milimetre a má elipsový tvar (aj na päty aj na prsty). Jej výhodou je flexibilita — perfektne náplasť natiahnete a pokojne aj obkrútite okolo prstov, no fakt je, že okraje majú mierne problém dobre prilnúť k pokožke.

Trochu drahším typom sú náplasti značky Hartmann. Tie majú “vankúšik” určený len na postihnuté miesto, zvyšok náplasti tvorí len priehľadná lepiaca fólia, ktorá na pokožke naozaj dobre drží. Oproti náplastiam Balea sú tak viac diskrétne, no mäkká hojivá časť je omnoho menšia, keďže pri predošlom type je celá náplasť aj lepiaca, aj s hojivým účinkom. Cena sa pohybuje okolo 6 €.

Poslednou a najdrahšou značkou je Compeed. Náplasti sú štruktúrou a vlastnosťami podobné ako sú tie Balea — tiež sú celé gélové a nemajú len jedno miesto so špeciálne vytvoreným vankúšikom. Narozdiel od Baley však výborne držia na pokožke, asi rovnako dobre ako náplasti Hartmann. Sú aj trochu tenšie, no žiadny iný veľký rozdiel som v nich nenašla. Cena sa pohybuje okolo 8 €.

A ako je to s tým hojením otlakov? Za seba môžem povedať, že asi všetky tri značky na mne účinkovali rovnako. Hojenie je naozaj rýchle a prebieha na vodnej báze, v ktorej sa bunky pokožky rýchlejšie obnovujú. Asi po dvoch dňoch som najväčšie otlaky vyliečila do dosť dobrého stavu, po týždni bola pokožka kompletne zahojená a koža bola len červená, čo je len znak toho, že predtým na tom mieste nebola vlastne žiadna. V rýchlosti liečenia som tiež príliš veľký rozdiel nevidela.

Ktoré by som si však vybrala ešte raz? Kvôli najlepšiemu vzhľadu zrejme náplasti Hartmann. Perfektne držia a sú naozaj diskrétne. Vôbec zlé mi však neprídu ani od Baley, sú za dobrú cenu a síce nedržia celkom ideálne, spĺňajú svoje poslanie a rany hoja rovnako zázračne ako ďalšie dve značky. Od značky Compeed však vrelo odporúčam mastičku proti tvorbe otlakov. Nájdete ju v zelenej tube, ktorá stojí asi 7 €. Je to malý zázrak — potriete miesto, kde vás topánka tlačí a tlačenie nielen o dosť povolí, ale tiež sa vyhnete otlakom.

Mojou novou povinnou výbavou kabelky sa teraz stali gélové náplasti a mastička proti otlakom Compeed. Noazaj mám pocit, že s týmito výrobkami mi už nikdy viac podobná katastrofa nehrozí. Skúsili ste niektoré z týchto výrobkov aj vy? Ako sa vám osvedčili?

Foto via Getty