stehna Vyrážky a potničky z tepla: Čo s nimi?Toto leto si ma celkom slušne podalo, čo sa týka tepla. Momentálne si užívam chladnejšie dni, no keď príde teplo, asi ma budú opäť čakať ťažké časy. Pri posledných horúčavách sa mi stal nepríjemný kozmetický problém — keďže mám trochu sedavú prácu, v 30+ stupňových teplotách nie je veľký problém spotiť sa na stehnách. To by nebolo také najhoršie, keby som sa z toho potenia na týchto miestach nevyhádzala a neurobili sa mi (aspoň ja som to tak identifikovala) potničky, čiže malé mierne svrbivé vyrážky. Nič príjemné, hlavne keď ich máte na pokožke asi milión a pol.

Čo s tým ak si chcete ešte toto leto obliecť šortky a necítiť sa nepríjemne so zápalom na pokožke? Prvá dobrá rada je chladenie: v prvom rade sa snažte miesta aspoň pár krát denne ochladzovať studenou handričkou alebo ľadom v sáčku — nejde o vlhkosť, ale o chlad. Miesta samozrejme udržujte v čistote. Na vyrážky v tohto druhu dobre zaberá alkohol alebo aspoň pleťová voda (upozorňujem, že to nemusí fungovať dobre na citlivú pokožku).

Na potničky a podobné vyrážky sa samozrejme predávajú rôzne prípravky. Problém som síce neriešila priamo u lekára, ale v lekárni mi na ne poradili obyčajný gél Psilo-Balsam, ktorý je vlastne veľmi univerzálny (v princípe niečo ako Fenistil gél). Slúži na popáleniny rôznych druhov od klasických po spôsobené slnkom, štípance od hmyzu alebo popŕhlenie na pŕhľave. Vďaka látke diphenhydramini hydrochloridum má liečivé antialergénne účinky a pôsobí proti začervenaniu pokožky. Gél zároveň obsahuje aj olejové zložky, takže nevysušuje pokožku.

Po pravidelnom používaní 2-4-krát denne sa objavili dobré výsledky už po treťom dni. Začervenanie zmizlo, postupne aj takmer všetky vyrážky. Gél som striedala hlavne s pleťovou vodou a výsledok je naozaj pozitívny. Problém takmer celkom zmizol, pokožka sa potrebuje už len doliečiť. Gél odporúčam aspoň na vyskúšanie, nájdete ho v lekárňach za cenu 5 € (cena sa môže líšiť od jednotlivej lekárne). Pokiaľ problémy pretrvávajú, odporúčam navštíviť dermatológa.

Foto: Getty