Biele šaty ako svadobné oblečenie pre nevestu prišli do módy trochu iným a zaujímavejším spôsobom, ako by si mnohí mohli myslieť. Iste, keď si bielu obliekla kráľovná Viktória na svadbu s princom Albertom v roku 1840, znamenali aj čistotu a panenstvo, no napriek tomu vtedajšiu spoločnosť v určitom zmysle pobúrili. Boli jednoduché a hlavne biele.

queen victoria 03 470x328 Príbeh svadobných šiat, 1. časť: Kráľovná Viktória a jej biela revolúcia

Svadba kráľovnej Viktórie, Sir George Hayter, okolo 1840-42.

Kráľovná Victoria napriek dobovej móde udržiavala svoj vzhľad a oblečenie pomerne jednoduché a menej prepychové, ako bolo na tú dobu zvykom. Svadobné šaty mala vyhotovené len z materiálov dostupných v Anglicku a čipkovaný závoj, na ktorom pracovalo až 200 ľudí, nosila s obľubou aj po svojej svadbe a dokonca aj po smrti svojho manžela. Napokon, ručne robené čipky neboli žiadnou lacnou záležitosťou — no na to, aby jej vzor nikto “neokukal”, si dala pozor a vzor, ktorý bol použitý pri jeho tvorbe, dala zničiť.

Veľkou zmenou však bola farba: vo viktoriánskej ére bolo veľmi bežné mať svadobné šaty vo farbe burgundovej, hnedej, modrej, ružovej, šedej či dokonca aj čiernej. Biela alebo smotanová farba boli veľmi neobvyklé, pre kráľovský dvoj a kráľovnú Viktóriu boli stanovené strieborné šaty. Biela nebola v obľube najmä preto, lebo svadobné šaty sa robili tak, aby ich nevesta mohla nosiť aj po svadbe. Načo robiť nákladné šaty a nikdy viac si ich neobliecť? Bledé farby majú tendenciu sa ľahko zašpiniť a o praní na dnešnej úrovni v tej dobe mohli len snívať…

Svadobné šaty mali byť najlepšími šatami v šatníku nevesty a mala ich nosiť na dôležité spoločenské udalosti. Vyššia trieda si ich dala zhotoviť v Paríži, kde ich sa ich cena mohla vyšplhať na ročný plat robotníka strednej vrstvy. Avšak fotky kráľovnej Viktórie a jej nevšedných bielych šiat začali krúžiť po denníkoch a ľudia si čoskoro začali spájať svadby s bielou farbou. Začala tak nový “trend”, ktorý je nám známy doteraz. Vtedy však nad ňou krútili hlavy, pretože aktuálna móda z Francúzska hovorila, že biela farba je farbou smútku.

Pravdou však ostáva, že manželstvo kráľovnej Viktórie a princa Alberta bolo šťastné. Manželovu smrť potom do konca života oplakávala nosením čiernych šiat; ako som však spomínala, biely závoj ju zdobil až do neskorého veku a bielu farbu svadobných šiat posunula na nový level — s obľubou sa nosí dodnes.

V okolí často počúvam rôzne názory na farebné šaty neviest, mnohokrát s odsúdením, že svadobné šaty majú byť vždy biele, teda až na prípad, kedy mala žena už dieťa — vtedy je to vraj neprípustné. Osobne bielu farbu považujem za klasiku, ktorá môže naznačovať aj “čistotu”, no keby šlo o mňa, asi by som uvažovala aj nad niečím zaujímavejším. Keď sa nemala problém prostredníctvom svojich šiat v roku 1840 vyjadriť samotná kráľovná, prečo by sme sa nemohli aj my? Móda je dnes v mnohých smeroch uvoľnená, no v rámci svadobnej výbavy pomerne konzervatívna.

Keby ste si mali vybrať, akej farby by boli vaše svadobné šaty? Biele alebo farebné? Ak ste prípadne svadbu už mali, aké boli vaše šaty?

queen victoria 01 469x610 Príbeh svadobných šiat, 1. časť: Kráľovná Viktória a jej biela revolúcia

Kráľovná Viktória a princ Albert, 1840.

queen victoria 02 470x566 Príbeh svadobných šiat, 1. časť: Kráľovná Viktória a jej biela revolúcia

 Príbeh svadobných šiat, 1. časť: Kráľovná Viktória a jej biela revolúcia

Kráľovná Viktória na jej Diamantové výročie — 60 rokov vlády, 1897.