Fajčenie je škodlivé, to vie snáď každý. Spôsobuje vypadávanie vlasov, lámanie nechtov a kopu iných zdravotných problémov. (Na Bling.sk si môžete prečítať o desiatich dôvodoch prečo by ste mali prestať fajčiť.) No napriek tomu, že fajčenie je škodlivé podľa štatistík fajčí viac žien ako mužov! Čo sa to s nami ženami deje? Žeby tá známa emancipácia z filmu Pásla kone na betóne?

titulok 470x312 Móda a fajčenie: Zdravie vs. štýl

Raz mi známy povedal: Cigareta správnej žene do rúk nepatrí!” A ja s ním úplne súhlasím.

Cigarety sa v minulom storočí stali módnym doplnkom pre mužov i ženy — boháčov, umelcov, hercov, politikov aj chudobných ľudí. Závislosť, ktorá trvá do dnes sa začala pri vojakoch. Tí ich v prvej a druhej svetovej vojne dostávali v potravinových balíčkoch; tak sa z nich stali závislí fajčiari, ktorí vo fajčení pokračovali aj po vojne. Spotreba cigariet stúpala a závislých bolo čoraz viac. Nikomu to však neprekážalo, veď kto nefajčil, nešiel s dobou. Fajčenie medzi ženami bolo do 20. storočia spoločensky neprijateľné. Škoda, že len dovtedy.

Dnes ma dokáže nahnevať, že každý hovorí,  aké je fajčenie škodlivé, aká to je závislosť a všetci proti tomu bojujeme. No či to prinieslo nejaké výsledky pochybujem, keďže na ulici vidím fajčiť čoraz viac násťročných (a ešte k tomu dievčat!).

Vzormi pre násťročné sú do veľkej miery aj módne magazíny, celebrity a modelky. U mňa to tiež nebolo inak. Veď ktorá z nás by si nechcela potykať s Lagerfeldom, mať dlhé nohy a bohovský plat? Rozčuľuje ma, že azda všetky časopisy píšu, že fajčenie už dávno nie je in, no v editoriáloch tomu však nie vždy tak je. Je bežné vidieť na fotke modelku s cigaretou v ruke. Fajn, musím uznať, možno to na fotke vyzerá dobre, občas si tú cigaretu v modelkinej ruke fotka vyžaduje… Ale uvedomujú si “kompetentní”, že tie magazíny sú vzormi pre milióny žien a dievčat?!

Čo si o tom myslíte vy?

FOTOOOs222z 470x315 Móda a fajčenie: Zdravie vs. štýl

FOTOOOOO3auty final 470x299 Móda a fajčenie: Zdravie vs. štýl

agyness deyn 25404 396041 470x352 Móda a fajčenie: Zdravie vs. štýl

555555555555555555Espana Spanish Vogue cover Carmen Kass Women Management New York Blog cover smoking 470x633 Móda a fajčenie: Zdravie vs. štýl

888888barrosinverno10renaj 469x313 Móda a fajčenie: Zdravie vs. štýl

moda a fajcenie 08 Móda a fajčenie: Zdravie vs. štýl

Foto: Fashionindie, Stylefrizz