lieh Tri dôvody, prečo sa oplatí mať poruke 60% alkoholV domácnosti a v kozmetickej taštičke každého menšieho aj väčšieho mejkapového nadšenca by nemala chýbať jedna vec — 60% alkohol, ktorý dostať ho kúpiť v každej lekárni.

U nás sa zvyčajne predáva v 100 gramovom množstve (ako je uvedené na na obale) v klasickej hnedej lekárenskej fľaštičke za cenu okolo 2 €. Jeho množstvo využití a verzatilita ho robí veľmi dobrým pomocníkom v rôznych prípadoch. Ak chcete vedieť tri dôvody, pre ktoré naň ja neviem dopustiť, čítajte ďalej.

  1. Vysušenie drobných vyrážok. Ak máte problém s drobnými vyrážkami na tvári alebo na tele, alkohol je dobrý spôsob, ako ich pomôcť vyliečiť. Treba mať však na pamäti, že má veľmi silnú tendenciu pokožku vysušiť a preto ho treba používať lokálne hlavne na pokožke tvári, kde je pleť omnoho citlivejšia. Vysušením pokožky v oblasti vzniknutej vyrážky pomáha vyrážku zahojiť. Dôležité je však nič nevytláčať — predídete tak vytvoreniu jazvy. Tiež majte na pamäti, že alkohol nie je riešenie pre pokročilé akné; pretrvávajúce zápaly je potrebné riešiť u lekára.
  2. Dezinfekcia rán. Asi najjasnejší spôsob, na čo sa používa alkohol, je dezinfekcia rán. Či ste sa už porezali alebo sa vám na tvári praskla veľká hnisavá vyrážka, alkohol je v tomto prípade záchrana. Štípe, ale poriadne dezinfikuje. Zabíja baktérie a zabraňuje rozšíreniu zápalu. Pri intenzívnom lokálnom potieraní (2-5-krát denne) pomôže uzatvoriť ranu a urýchliť hojenie.
  3. Umývanie kozmetických štetcov. Ak máte kozmetické štetce, s ktorými si robíte mejkap, je dôležité, aby ste ich pravidelne čistili. Na štetinách sa spolu s mejkapom a mastnotou na pokožke usádzajú baktérie a tie rozhodne nechcete, aby vám v štetcoch ostávali a používaním si ich znovu dávali na pleť. Štetce by preto mali byť udržiavané v čistote a čistiť by sa mali mydlom po každom použití (ak nemáte toľko času a používate ich len na sebe, skúste dodržiavať pravidelný režim raz týždenne). Aby ste však v nich zabili baktérie, treba na ne použiť buď špeciálny roztok na umývanie štetcov, alebo si vystačíte práve s obyčajným alkoholom. Postup je jednoduchý: vezmite okrúhly vatový tampón, namočte ho do alkoholu a štetiny čistého štetca doň vtierajte. Schnutie trvať dlho nebude a štetec je pripravený na použitie.

Na záver majte na pamäti, že alkohol vysušuje pokožku a citlivá pokožka ho nemusí znášať. Ak ho používate častejšie, kúpte si aj jemné pleťové mlieko, ktoré pleti dodá potrebnú hydratáciu.

Máte alkohol vo vašej lekárskej či kozmetickej taštičke aj vy? Na čo ho používate?

Foto via Getty