hm maska cokoladova Skúsili sme: Čokoládová a vanilková ílová maska na pleť H&MAko ste si už iste všimli, v obchodoch H&M sa pomerne dlho predáva aj kozmetika a to v celkom dosť širokej škále. Vo vybraných predajniach nájdete všetko od očných tieňov až po štetce, no výnimkou nie sú ani pleťové masky.

Aby som to ujasnila hneď na začiatok: pri kozmetike, ktorú robí H&M, som aj ja zdvíhala obočie z neistoty, či to vážne stojí za to. Napokon, doteraz som sa neodhodlala k ničomu viac ako k dvom maskám, ktoré ma zlomili len kvôli ich parfumácii, ktorá som dúfala, že bude stáť za to: ide o ílové masky na pleť s výťažkami zo Stredozemného mora. Jedna je vanilková so samohrejivým účinkom a druhá čokoládová so zvláčňujúcim účinkom, obe však určené na hĺbkové čistenie pleti.

S ílovými maskami mám dobré skúsenosti: slúžia na čistenie pleti a vhodné sú najmä, ak máte upchaté póry. Poriadna ílová maska funguje asi tak, že keď si ju na pleť nanesiete v rovnomernej vrstve a zaschne, na miestach s upchatými pórmi začnete badať malé škvrny, ktoré sú v skutočnosti mastnota vytiahnutá z pórov. Výsledok je, že póry sú viac uvoľnené a zbavené nečistôt. Tento typ masiek nie je dobré ale používať viac ako raz, maximálne dvakrát do týždňa, pretože pleť pomerne dosť vysušujú a po zmytí je dobré na pleť naniesť silný hydratačný krém.

Z vlastnej skúsenosti viem, že pobodne, ako som opísala v predošlom odstavci, funguje napríklad maska Mary Kay Clarifying Mask; v tomto smere však úplne zlyháva napríklad ílová maska Oriflame s výžkom z bodliaka — ak hľadáte podobný účinok, ani ju neskúšajte.

Na moje prekvapenie však celkom rovnako funguje aj čokoládová maska H&M. Prvé, čo vás očarí, je jej parfumácia: je to skutočné kakao s krásnou vôňou. Keď zaschne, začne sať mastnotu z pleti, čo je vlastne žiadaný efekt. Jediné, v čom nefunguje (a zároveň to obal sľubuje), je zvláčňujúci účinok kakaového masla. Ten som nepocítila, naopak, pleť mám z nej suchú ako pri všetkých ílových maskách, ktoré som kedy skúsila. Preto jej to však ani veľmi nevyčítam; musím uznať, že s výsledkom som spokojná rovnako ako s maskou Mary Kay, ktorú považujem za špičkovú.

Trošku iný efekt, napriek tomu, že ide stále o ílovú masku, mala tá s vôňou vanilky. Parfumácia je opäť vynikajúca, jemná a príjemná. Na dotyk je však maska skôr mazľavá ako bahnová a napriek tomu, že v popise nemá žiadny zvláčňujúci účinok, pripísala by som ho skôr tejto, ako tej čokoládovej. Po zmytí ostala moja pleť naozaj vláčna a póry boli uvoľnené tiež. Zaujímavý je však spomínaný “samohrejivý” efekt. Predpokladám, že ide o nejakú chemickú reakciu, ktorá nastáva pri rozotieraní, pretože vtedy sa z nej uvoľnuje teplo pri nanášaní najviac. Je to však vyslovene príjemný hrejúci pocit, ktorý odporúčam skúsiť každému.

Obe masky majú 15 gramov a každá vám vyjde minimálne na dve použitia (ak vám stačí tenšia vrstva, pokojne aj na tri). Za cenu 0,95 € to považujem za celkom dobrý výrobok s príjemným výsledkom, ktorý dokonca aj mňa prekvapil. Jedným slovom: fungujú. A tá vôňa je na nezaplatenie.