Problémy z rozšírenými pórmi sú všeobecne známe, no rozhodne nie obľúbené. Každá žena (či muž), ktorá má rozšírené alebo dokonca upchaté póry, sa určite neteší tejto skutočnosti. Pravda je taká, že rozšírené póry sú v mnohých prípadoch genetická záležitosť, no ak ich nadobudnete, tiež nie je možné ich priamo “zmenšiť” — váš vzhľad pokožky však môžete zlepšiť, ak ju budete udržiavať správnymi prípravkami. Rozšírené póry tak budú vyzerať menšie. Majte na pamäti najmä jedno: upchaté póry vyzerajú vždy väčšie, ako môžu. Tu je zopár trikov, čo s nimi.

plet 470x352 Šesť tipov, ako zmenšiť póry vašej pleti

Pravidelné čistenie pleti. Nech máte akýkoľvek typ pleti a trápia vás rozšírené póry (zvyčajne ide o pleť mastnú alebo zmiešanú), upchávať sa budú menej, ak ostanú čisté. Mastnota s pokožkou a so špinou z okolia spolu mejkapom tvoria kombináciu, ktorá je pre póry veľmi nepriaznivá. Podrobný návod nájdete v staršom článku.

Píling a masky. Jeden z najlepších spôsobov, ako pleť zbaviť nadbytočného mazu, špiny, no hlavne odumretých buniek pokožky, je použitím pílingu. Po odstránení vrchnej vrstvy starej kože bude pleť vyzerať sviežo a póry sa viditeľne stiahnu. Rozšíreným pórom výborne pomáhajú látky z obyčajnej sódy bikarbóny — stačí zmiešať s trochou medu alebo jogurtu a vytvoriť hustú kašu. Ďalším výborným produktom sú ílové masky, ktoré pleť čistia hĺbkovo.

Kyseliny. Výborné na zmenšenie pórov sú tiež výrobky (použiť sa dá priamo aj čerstvé ovocie), ktoré obsahujú rôzne ovocné kyseliny (známe aj ako AHA alebo BHA kyseliny): patria medzi ne napríklad kyslina glyková, mliečna, citrónová či salycilová. Pôsobia na pleť ako typ chemického pílingu a narozdiel od fyzického pílingu sú vhodnejšie aj na denné používanie pre citilivejšiu pleť. Môj tip? Píling L’Oréal Pure Zone (cena okolo 13 eur), ktorý viditeľne póry zmenšuje a pokožku necháva hladkú a sviežu.

Čistiace pásiky. Lacný spôsob, ktorý priamo zachytáva nečistoty z pórov, sú čistiace pásiky. Nájdete ich v každej drogérii, nestoja veľa a výsledok je okamžitý. Vyrobiť si ich môžete ešte lacnejšie doma pomocou želatíny a mlieka — návod nájdete tu. Póry prstami resp. nechtami nestláčajte!

Správny mejkap. Upchaté póry potrebujú aj správny mejkap: mal by byť ľahký, ak máte mastnejšiu pleť, tak aj bez pridaných olejov a s označením a nekomedogénny (neupchávajúci póry).

Vnútorná výživa. Opakovanie je matka múdrosti: veľa ľudí zabúda, že za kvalitami pokožky často stojí aj správna výživa. Jedlá s nižším obsahom tuku a obmedzenie množstva sacharidov stoja za to. Vymeňte cheesburger za dusené kuracie mäso či mliečnu čokoládovú tyčinku za jablko a po čase na sebe určite uvidíte rozdiel.

Rady na záver: upchaté póry sú každému, kto ich má, veľmi nepríjemné. Majte však na pamäti aj to, že ak sa ich naučíte správne ošetrovať, môžete ich nielen “zmenšiť”, ale pomocou prekrytia správnym mejkapom sa stanú neviditeľné. Vedzte tiež to, že ste to len vy, kto sa na ne pozerá pod 5-násobne zväčšujúcim zrkadlom — ak si myslíte, že to robí aj okolie, ste na omyle. Preto platí staré známe pravidlo: starajte sa o seba, ale nepreháňajte to.

Zdroj: globalfashionreport.com