soda bikarbona Päť dôvodov, prečo zobrať sódu bikarbónu z kuchyne do kúpeľneMožno aj tento týždeň budete piecť koláč, do ktorého dáte trochu sódy bikarbóny, aby ostal pekný nadýchaný. Trochu si však uchmatnite aj do kúpeľne, kde môže mať rôznorodé uplatnenie. Sóda bikarbóna má veľmi dobré čistiace či dokonca bieliace účinky, zbavuje zápalov na pleti a pomáha odstraňovať odumreté bunky z pokožky.

Pri používaní v domácej kozmetike platí len jedno pravidlo: nepoužívať ju často (určite nie každý deň), ale len s mierou. Viac tipov na používanie sódy bikarbóny nájdete v pokračovaní článku — používate ju aj vy?

Ako šampón. Je známe, že rôzne prípravky môžu zaťažovať vlasy. Laky na vlasy, kondicionéry a “ťažké” masky patria k nim. Sóda bikarbóna má silné čistiace účinky a rozpúšťa nečistoty z pokožky hlavy a samotných vlasov. Stačí bikarbónu zmiešať s vodou, vmasírovať a nechať dve minúty pôsobiť, alebo použiť priamo spolu s obľúbeným šampónom. Vlasy budú ľahšie a očistené. Základ je nepreháňať to: jedenkrát za týždeň alebo dva stačí.

Píling. Či už na pleť alebo telo, bikarbóna je dobrá vec ako lacný píling. Pomáha vyrovnávať pH a síce môže byť mierne vysušujúca, nemala by byť nevhodná ani pre citlivú pleť. Stačí vytvoriť jemnú pastu zmiešaním s vodou a krúživými pohybmi vmasírovať do pokožky. Výsledkom je pleť zbavená odumretých buniek a stiahnuté a čistejšie póry.

Pedikúra. Dve čajové lyžičky postačia na jeden lavór horúcej vody: potom už len namočte nohy a relaxujte. Sóda bikarbóna výborne zmäkčí pokožku a zvyšok pedikúry sa už bude robiť veľmi ľahko.

Kúpeľ. Podobne ako pri pedikúre pomáha bikarbóna aj v kúpeli: odstráni tvrdú a odumretú pokožku a zbavuje pritom nečistôt pleti. Okrem toho má všeobecne detoxikačný účinok. Raz za mesiac sa to skúsiť oplatí!

Antiperspirant. Ak s a v lete veľa potíte, skúste paže “pretrieť” sódou bikarbónou a potom čiastočky zotrieť. Zbaví nepríjemného zápachu a pôsobí proti poteniu.

Zdroj: she.hr