Častokrát sa stretávam s tým, že ľudia nepoznajú rozdiel medzi nubukom a semišom. Vlastne mi príde celkom zvláštne aj to, že na semišové topánky častokrát kupujeme “kefku na nubuk”. Neviem, či u nás ide len o zámenu výrazov alebo jednoducho kupujeme nevhodné čistiace prípravky na úplne iný typ obuvi, ako by sme mali, no dnes si význam slov ozrejmíme presnejšie.

brown suade shoes 600x397 Semiš, nubuk a starostlivosť o brúsenú kožu

Nubuk je brúsená (teľacia) koža nižšej kvality, ktorá pochádza z vonkajšej strany kože a následne prechádza spracovaním. Naopak, semiš pochádza z vnútornej strany kože (tzn. zo strany “od mäsa”), a preto je vyššej kvality. Je jemnejšia a samozrejme aj drahšia.

Pri kupovaní semišových topánok dbajte na ich šitie, ktoré by malo byť čo najviac precízne. Nechcete na okrajoch vidieť žiadne stopy po lacnom lepidle. To môže mať fatálne následky na ich stav, ak sa dostanú do nežiadúceho mokrého prostredia. Tomu sa samozrejme chcete všeobecne vyvarovať, no keď sa stane, postupujte nasledovne:

  • Topánky vyplňte papierovými vreckovkami alebo čistým papierom. (Noviny neodporúčam, aby sa pri navlhnutí topánky z vnútornej strany nezašpinili.)
  • Nechajte ich voľne vysušiť na suchom mieste.
  • Po úplnom vyschnutí ošetrite jemnou kefkou určenou na semiš (či nubuk?).
  • Koža sa odporúča nakoniec napariť horúcou vodou.
Brúsená koža je inak veľmi verzatilná. Jej výhodou je ľahké farebné spracovanie, no nevýhodou to, že po namočení (niekedy stačí aj spotenie nohy) zanecháva fľaky na ponožkách alebo pokožke. Treba si tiež dávať pozor na znečistenie, inak tento typ kože nie je extrémne náročný na údržbu. Ak sa riadite hesla, že topánky treba očistiť takmer po každom obutí, vydržia vám aj “semišky” naozaj veľmi dlho.

Zdroj: followbarbsbliss (foto)