Zdravá výživa je jedným z najdôležitejších krokov k dobrému zdraviu, správnemu životnému štýlu a z hľadiska kozmetického aj základný krok k peknej pleti. Jednou z mojich priorít na tento rok je zlepšiť si jedálniček, a tak som začala znovuobjavovať zaujímavé doplnky a kombinácie jedál, ktoré sú nielen chutné, no zároveň aj výživné.

apple cider vinegar 470x397 Jablčný ocot zdravý zvonku aj zvnútra

Výborným dochucovadlom je aj jablčný ocot, ktorý na telo pôsobí blahodárne nielen vnútorne, ale i zvonka. V pokračovaní článku nájdete šesť spôsobov, ako ho využiť vo vašej kuchyni ale i mimo nej.

  • V prvom rade: aký jablčný ocot vybrať? Pri potravinách sa oplatí investovať do kvality, a teda by mal byť najlepšie nefiltrovaný a organický. Ľahko ho spoznáte podľa toho, že v jeho vnútri plávajú hnedé čiastočky.
  • Jablčný ocot všeobecne zbavuje telo toxických látok. Môžete použiť aj do kúpeľa, stačí pritom len jeden hrnček (250 ml) octu a jeden hrnček soli do kúpeľa.
  • Pomáha aj pri ekzémoch a akné. Môžete ho potierať na pokožku vatovými tampónmi, čím pomôže znížiť vzniku infekcie a vysušuje zapálené miesta na koži.
  • V prípade, že sa snažíte znížiť svoju hmotnosť, skúste si za lyžičku dať pred jedlom. Jablčný ocot znižuje chuť do jedla, zlepšuje fungovanie metabolizmu, urýchľuje trávenie a pomôže udržať váš tráviaci trakt viac zásaditý. Kyseliny v žalúdku pomáhajú jedlo rozpúšťať, ale ich nadbytok telo ukladá ako toxíny v tuku a nadbytočnej váhe. S jeho pomocou tomu môžete ľahko predísť.
  • Dajte si však pozor na použitie v dresingoch. Jeho efekt sa spolu s cukrami a tukom vytráca, no stále ho môžete riediť s vodou a podávať so šalátom.
  • Dobre pôsobí aj na telesný zápach. Ľahko sa používa na vypláchnutie úst, no najčastejšie ako deodorant (opäť stačí potrieť kožu vatovým tampónom) alebo ako kúpeľ na nohy či celé telo.

Na jablčný ocot nevedia dopustiť aj celebrity. Heidi Klum si vraj vždy dá rada za lyžičku pred jedlom a dokonca tvrdí, že jej stačí si k nemu privoňať, a prejde ju všetka chuť. Podobné návyky majú aj iné celebrity; ak vás zaujíma aké, čítajte Pikošky, no teraz mi radšej povedzte: aké zdraviu prospešné potraviny používate v kúpeľni najradšej vy?

Zdroj: foodmatters, mindbodygreen