Jedna z vecí, ktorá sa vo veľkej miere vytratila zo života žien, je pravá dámska toaleta. Pri pohľade na väčšinu bežných domácností sa zdá, že ide o požiadavku pre rozmarné ženy, ktoré sa chcú prehnane starať o svoj vzhľad. Dámske líčenie je možno aj preto obmedzené na malé a zle osvetlené kúpeľne. Aj vám je táto situácia povedomá? Ja tiež nie som výnimka.

zinaida serebriakova 470x547 Dámska toaleta    luxus či prežitok?

Zinaida Serebriakova, autoportét, 1909.

Okrem predsudkov ide často aj o problém pristoru alebo financí. Kým kupovanie väčšieho bytu alebo domu len kvôli pohodlnejšiemu líčeniu je pre mnohé ženy nemožné, toaletný stolík v skutočnosti nie je nedosiahnuteľná vec.

Pred pár rokmi som si zariaďovala spálňu a výber (kvôli dostupnosti, cenám a hlavne jednoduchosti výberu) padol na značku IKEA. Práve vtedy som si všimla, že aj tento švédsky reťazec s nábytkom ponúka aspoň nejaké dostupné možnosti pre dámy, ktoré chcú robiť svoje líčenie pohodlnejšie. Prvou je toaletný stolík MALM (99 €), druhou toaletný stolík HEMNES (199 €).

Myslím, že toaletný stolík má naozaj množstvo výhod: drží väčšiu zbierku mejkapu po hromade, ponúka dostatočný priestor na robenie mejkapu a účesu, lepšie osvetlenie (aj keď vo veľkej miere závisí od jeho umiestnenia a alebo umelého osvetlenia, ktoré okolo neho vytvoríte), či dokonca skončí vaše ranné hádanie s partnerom, kto môže byť v kúpeľni.  Napokon je tu aj ten príjemný pocit z osobného priestoru dámskej toalety, ktorú vídavame buď v starších filmoch, alebo v reality show “rozmaznaných tínedžeriek”.

Mne osobne sa však pred očami vždy vybaví autoportrét ruskej maliarky Zinaidy Serebriakovej z roku 1909. Krásna žena, pekné veci na stolíku a predsa — život v obyčajnom komunálnom byte. Nie je jej dámska toaleta tak trochu luxus? Možno je, ale príde mi akosi zaslúžený.

Máte doma vlastný, špeciálny priestor na vašu vizáž? Ako vyzerá alebo ako by ste chceli, aby vyzeral?