IMG 4230 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

Marián Feďo

„Talenty to dnes nemajú ľahké“, tvrdí slovenský model Marián Feďo a ani náznakom sa nesnaží dať najavo, že sám medzi talenty patrí. Mladá tvár agentúry Mix Models je  živým dôkazom toho, že s modelingom sa musí začínať skoro aj v prípade silnejšieho pohlavia. Najmä ak sa chce presadiť. Rozprávali sme sa o tom, aké úskalia musí prekonávať model, ktorého práca naozaj baví, o tom, akí sú ľudia v zákulisí módy i o tom, čo je hnacím motorom úspechu. A nielen v modelingu. Keďže sme strávili deň s profesionálnym modelom, výsledkom číslo dva je fotostory, ktorú sme s ním pri tejto príležitosti nafotili. Exkluzívne pre Stajl. Heslo mesiaca znie: Talenty, do toho!

Spomínaš si na svoje začiatky v modelingu?

Na začiatky si spomínam veľmi dobre, dodnes to mám v pamäti. Keď som po prvýkrát šiel na kasting do Košíc pre agentúru OK Fotomodels, bol  šestnásty január, ten deň si pamätám lepšie ako dátum svojich menín (smiech). Bol som nervózny, vystrašený, o modelingu som nevedel takmer vôbec nič. Na kastingu som, prekvapivo, uspel a začiatok bol úplne obyčajný – fotky, pár kurzov a zúčastňoval som sa ďalších kastingov. Asi o 4 mesiace po mojom prvom kastingu som sa zúčastnil módnej prehliadky vo Zvolene, čo som vtedy považoval za prvú vážnejšiu skúsenosť s modelingom. Po nej prišli ďalšie ponuky na fotenie katalógu, ďalšie kastingy. Na jednom z nich som sa zoznámil so Zuzanou Pokovičovou, majiteľkou agentúry Mix models, predtým známej ako Neumann models, a tá mi ponúkla zmluvu. Bol som touto ponukou nadšený o to viac, že týždeň po podpise zmluvy som absolvoval viedenský týždeň módy, kde som predvádzal napríklad aj pre značku Versace.

 

Pri takejto práci je určite dôležitá aj podpora rodiny a priateľov. Ako vnímalo tvoje rozhodnutie okolie?

S rodinou to bolo problematické – hoci otec bol mojím rozhodnutím nadšený a veľmi ma podporoval, a robí to doteraz. Moja mama bola zozačiatku zásadne proti môjmu pôsobeniu v modelingovej brandži, hlavne preto, že ona sama v nej istý čas pôsobila. Mám ešte sestru – dvojča, ktorá ma taktiež odhovárala, no máme veľmi priateľský vzťah a nakoniec pochopila, že ma to baví a som v modelingu šťastný. S podporou okolia to tiež nebolo vždy ideálne. Kamaráti ma odhovárali, pretože modeling považovali za prácu vhodnejšiu pre dievčatá. S odstupom času im to nezazlievam, ale pochopil som, že sa mýlili. Počiatočný tlak bol teda veľký, ale som rád, že som ho ustál. A tiež som veľmi rád, že mám dnes zázemie a priateľov, ktorí ma chápu a podporujú v tom, čo robím.

shakk Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

jkgh Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

 

 V súčasnosti pracuješ pre agentúru Mix models, predtým známu ako Neumann models. Do akej miery môže výber agentúry ovplyvniť ďalšiu kariéru modela či modelky?

Agentúra je veľmi dôležitá. Každá modelka či model, ak chce byť úspešný, musí mať agentúru, ktorá mu bude nielen dohadovať kontrakty, ale aj vo všeobecnosti zastrešovať všetky administratívne záležitosti, víza, letenky, komunikáciu s klientmi, atď. Nejde len o to, aké má agentúra meno, hoci meno môže veľmi zavážiť. Oveľa dôležitejšie ale je, nakoľko vie so svojimi modelkami a modelmi „obchodovať“, ponúkať ich klientom a starať sa o ich profesionálny imidž. Existuje množstvo agentúr s veľmi dobrým menom, ktoré majú v databázach stovky dievčat, no reálne z nich pracuje len nanajvýš pár desiatok. Ja by som svoju agentúru, v ktorej pôsobím, určite nevymenil. S mojou bookerkou mám priateľský vzťah, vždy mi pomôže a všetko mi vysvetlí. To považujem za veľmi podstatné, lebo mám v nej nielen pracovnú, ale aj psychickú podporu.

 

Počas svojej krátkej kariéry si doteraz absolvoval spolupráce s viacerými významnými módnymi značkami. Ktoré skúsenosti vnímaš ako najcennejšie?

Veľmi cennou skúsenosťou bol pobyt v Paríži a Miláne, kde som mal možnosť fotiť katalógy pre niekoľko módnych značiek. Azda doposiaľ najväčším zážitkom bolo predvádzanie pre módny dom Versace v rámci Vienna Fashion Week. Vo Viedni som tiež predvádzal pre značky, ktoré laikovi asi veľa nepovedia – Shakeii, Neon či Pilatus Graz. Tiež som sa stal hlavnou tvárou Fabio Gurajo na módnej prehliadke tejto značky.

 

mf 403336301 5e0238d73513dc90c6403bdbf06731841 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

Z hľadiska veku patríš do mladšieho spektra v brandži. Zvládaš popri pracovnej vyťaženosti aj školu?

Áno, z hľadiska štatistík patrím k najmladším modelom. Som študentom maturitného ročníka, no na štúdium mi veľa času nezostáva, pretože mám množstvo povinností – tréningy, cestovanie, fotenia, kastingy… Mám teda individuálny študijný plán a ten sa mi zatiaľ darí napĺňať, predovšetkým vďaka milému pedagogickému kolektívu, ktorý mi pomáha zvládať učivo aj napriek nabitému programu. Nikdy nie je ľahké deliť čas rovnomerne medzi dva tábory priorít. Deň má len 24 hodín a počas nich musím zvládať aj prácu, ktorú mám rád, aj školu, ktorej štúdium nepatrí medzi najjednoduchšie. Som však veľmi vďačný predovšetkým pedagógom za trpezlivosť, ktorú so mnou majú (smiech).

 

Čo by podľa teba mal spĺňať muž, ktorý sa chce stať modelom? Stačí vyhovujúca postava, alebo je za tým niečo viac?

Postava rozhodne nestačí. Donedávna platilo, že model či modelka musí hlavne ovládať jazyk, no dnes sa znalosť angličtiny, prípadne iného cudzieho jazyka považuje za samozrejmosť. Osobne to vnímam asi tak, že modeling je o obetách. Kto chce byť úspešným modelom, musí byť ochotný vzdať sa mnohých vecí. Žiadne vzťahy, žiadna vysoká škola, a naopak tvrdé diéty, stovky hodín strávených v posilňovni na úkor voľného času. Za skutočným úspechom sa skrýva množstvo odriekania, námahy a krvavého potu. Vyhovujúca postava a angličtina sú fajn, ale sú to len základné parametre. Väčšia časť úspechu sa nachádza v hlave. Všetko je o rozhodnutiach a o tom, čo je človek ochotný obetovať svojmu úspechu.

 

Je modeling povrchný?

Predstava, akú má o modelingu väčšina ľudí, je mylná.  Modelky nie sú anorektičky, neholdujú alkoholu a drogám a nezarábajú milióny. Aspoň nie všetky. Ani o ľuďoch v modelingu neplatí, že všetci sú namyslení egocentrici. Modeling, ako aj móda vo všeobecnosti, je špecifický druh umenia, preto sa bežnému človeku môže zdať, že jedincom pohybujúcim sa v tejto brandži stúpa sláva do hlavy len preto, že sa venujú čomusi neobyčajnému, inému ako ostatní. Ale ako som spomínal v predchádzajúcej otázke, je za tým veľké množstvo tvrdej driny.

299338 274720965879553 2120828880 n Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

 

Máš nejaký nesplnený profesijný sen?

Tých je veľmi veľa. V pomyselnom kariérnom rebríčku som iba na začiatku a najlepšie roky modela mám ešte len pred sebou. Raz by som určite chcel nafotiť reklamnú kampaň pre nejakú slávnu módnu značku. To je však hudba budúcnosti a ja nerád plánujem, preto sa nechám prekvapiť, čo prinesie.

 

Aké sú tvoje plány s modelingom do budúcnosti? Plánuješ sa mu venovať naplno, alebo je to len dočasná záležitosť?

Jeden manažér mi raz povedal, že ak niekoho niečo naozaj baví a robí to so srdcom, tak sa pre tú prácu narodil a mal by ju jednoducho robiť bez ohľadu na to, čo si myslia ostatní. Pre mňa modeling znamená všetko. Milujem každučkú jeho časť, od fotení cez prehliadky, cestovanie, oblečenie až po módne akcie a párty. Beriem ho nielen ako prácu, ale ako životný štýl, ktorý ma ohromne baví. Je to moja najväčšia láska a chcem sa modelingu venovať, dokiaľ to len bude možné.  Neviem si predstaviť, že by som zrazu mal robiť niečo úplne iné.

 

Talenty to dnes nemajú ľahké. Ktoré vlastnosti považuješ, s odstupom času, za nevyhnutné k dosiahnutiu úspechu?

Je to celkom jednoduché. Komunikatívnosť, priebojnosť odhodlanosť a chuť niečo dokázať – to je esencia úspechu v skratke. Neplatí to len v modelingu, som presvedčený, že sa to dá aplikovať všeobecne. Talenty to nemajú ľahké, a dvojnásobne to platí pre mladých. V dnešnej dobe nie je ľahké presadiť sa, a veľa ľudí vníma mladosť ako neskúsenosť a teda ako hendikep. V takom prípade je asi najdôležitejšie nevzdať sa a veriť, že dokážete to, čo chcete.

 

A teraz už sľúbená fotostory.

Foto: Attila Viszlay

Styling: Michael Gajdoš

Vlasy: Ján Pangrác

Vizáž: Katarína Labašová

Model: Marián F/ Mix Models

 IMG 3976 610x406 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

IMG 4243 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

IMG 4114 610x406 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

IMG 4181 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

IMG 4225 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

IMG 4231 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

IMG 4069 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

IMG 4204 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

IMG 4170 2 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.

IMG 4214 Modeling z mužského pohľadu. Obrazom i slovom.