Nie je tradíciou, aby Národnú cenu za produktový dizajn získal odev, preto nečakané víťazstvo textilnej dizajnérky Dany Kleinert potešilo všetkých fanúšikov slovenskej a funkčnej módy. Prestížnu cenu jej udelila 11-násť členná porota na čele s dizajnérom Pavlom Masopustom, ktorá vyberala zo 156-tich prihlásených prác. “Rozhodla funkcia, nositeľnosť, kvalita. Je to pekná a úspešná kolekcia vyrábaná sériovo.”  zdôvodnil predseda poroty.

Kolekcia The Era: Spirit of Knitwear vznikla v nitrianskej pradiarni, kde boli vyrábané prototypy a nakoniec aj celá pletená časť kolekcie. Prestížne ocenenie však fabrike nepomohlo, SG Trading prednedávnom zastavila výrobu a zavrela, o prácu prišlo posledných 100 zamestnancov. V ďakovnej reči preto Dana Kleinert apelovala na rozvoj podpory kreatívneho priemyslu. Výzva dizajnérky nie je len prázdnym gestom, jej kreatívne centrum kontAKT pomohlo fabrike a odkúpilo funkčné stroje, ktoré zatiaľ plánuje vystaviť ako memento nešťastného osudu nitrianskej fabriky. Verí, že tak upriami pozornosť na likvidačné problémy lokálnych výrobcov a  časom možno nájde možnosť, ako stroje opäť zapojiť do kreatívnej výroby.

18 Národnú cenu za dizajn získala Dana Kleinert. Jej víťazstvo má však sladkotrpkú príchuť.

foto: M.Longauer pre scd

Zakladateľka Slovak Fashion Council má už 8 rokov štúdio v historickom centre Bratislavy. Kozmopolitný dizajn a kvalitnú prácu s nápadom oceňujú už v Tokiu, Viedni, Prahe, Londýne, ale aj v redakcii New York Times, medzi jej fanúšikom patrí i oskarový Ben Kinsgley osobne. Pre ateliér Dany Kleinert je  typický úplet, v ocenenej kolekcii The Era kombinuje čistú merino vlnu, elastan a viskózu s acetátovou priadzou, vďaka ktorým sú modely pružné, mäkké a nekrčivé.  Ľudové prvky sú inšpirované vyšívaným ornamentom, alebo modrotlačou. Veľké dekoratívne bodky sú funkčné, technologicky spájajú dve vrstvy pleteniny, vďaka začisteným švom sa dajú modely nosiť z oboch strán, nemajú rub, ani líce, sú multifunkčné a multichic. Na prvý pohľad  jednoduchý nápad poskytuje ohromné množstvo možností,  pozrite si ich v how-to-wear-it videu.

Národnú cenu za dizajn udeľuje každé dva roky Slovenské centrum dizajnu. Druhú hlavnú cenu, Národnú cenu za grafický, teda komunikačný dizajn nezískal nikto, porota tento rok  po prvýkrát v histórii súťaže cenu neudelila. Stajl však veľmi teší, že ocenenie získali i Cvoky Ondrea Eliáša, ale aj firma TULI, ktorá rada spolupracuje so slobodnými slovenskými dizajnérmi, napríklad s Miškou Bednárovou a jej značkou puojd. Gratulujeme!

Ocenený dizajn uvidíte do konca júna na výstave v Satelite, v Hurbanových kasárňach v Bratislave. Kolekciu The Era si kúpite v shope Dana Kleinert Design na Panskej ulici v Bratislave.

dana kleinert the era e11 Národnú cenu za dizajn získala Dana Kleinert. Jej víťazstvo má však sladkotrpkú príchuť.

dana kleinert the era e021 Národnú cenu za dizajn získala Dana Kleinert. Jej víťazstvo má však sladkotrpkú príchuť.

dana kleinert the era e16 1 Národnú cenu za dizajn získala Dana Kleinert. Jej víťazstvo má však sladkotrpkú príchuť.

dana kleinert the era e06 Národnú cenu za dizajn získala Dana Kleinert. Jej víťazstvo má však sladkotrpkú príchuť.

dana kleinert the era e23 Národnú cenu za dizajn získala Dana Kleinert. Jej víťazstvo má však sladkotrpkú príchuť.