Chceš zadarmo vymeniť staré oblečenie za nové? Swap je riešenie. |
Pokiaľ ťa kúsok oblečenia omrzel, bol to nevhodný darček alebo ti nesadla veľkosť, či len chceš zmeniť šatník, humanitný kontajner nie je jediné riešenie. Práve SWAP ti dáva jedinečnú možnosť zbaviť sa nepoužívaných a nepotrebných kúskov a vymeniť ich za
Pokiaľ ťa kúsok oblečenia omrzel, bol to nevhodný darček alebo ti nesadla veľkosť, či len chceš zmeniť šatník, humanitný kontajner nie je jediné riešenie.
Práve SWAP ti dáva jedinečnú možnosť zbaviť sa nepoužívaných a nepotrebných kúskov a vymeniť ich za nové. Určite si už počul o Fast Fashion a jeho dopade na životné prostredie (ak nie, písali sme o ňom článok TU!). V dnešnom svete je neskutočne dôležité šetriť prírodnými zdrojmi a nepodporovať masovú výrobu. Swap je podujatie, kde ľudia môžu priniesť svoje oblečenie, ktoré nenosia a môžu si ho vymeniť za niečo, čo sa im v šatníku zíde úplne zadarmo. Funguje to ako výmenný obchod, kde sa nehľadí na počet ani veľkosť oblečenia. Toto ekologické nakupovanie nešetrí len prírodu, ale aj peniaze v tvojej peňaženke. Treba mať na pamäti len pár pravidiel, ktoré treba dodržať. Oblečenie musí byť nepoškodené, čisté a vyprané. Ani ty by si predsa nechcela skončiť s fľakatým tričkom a nikto by sa nechcel prehrabávať zničeným oblečením. Taktiež ti ponúka možnosť doniesť oblečenie, ktoré už nemá potenciál slúžiť ďalej. To sa odovzdáva na recyklačné účely. Tak, ako oblečenie, na Swap môžeš priniesť aj kabelky, topánky, či rôzne doplnky. Za týmto všetkým stojí inštitút pre rozvoj udržateľnej módy (IPRUM) , ktorí tvorí Alžbeta Irhová, Zuzana Dutková, Patrik Brody a Ľubo Baran. Organizátori tejto udalosti tiež vytvárajú rôzne prednášky, diskusie i workshopy o napríklad vrecúškach na bezobalový nákup, či spolupracujú s dizajnérmi, blogermi a umelcami. Ako prví priniesli tento koncept na Slovensko a dbajú na recyklačnú štruktúru spracovania textilného odpadu. Sama Alžbeta Irhová má vlastnú módnu značku, v rámci ktorej prerába oblečenie, ktoré by mohlo skončiť v koši. Názov značky sa volá Bagbet a práve na Swape máš možnosť jej výtvory vidieť, inšpirovať sa, prípadne kúpiť. Zuzana založila koncept Dutka, ktorý sa zaoberá spracovaním textilného odpadu a výrobou produktov do domácnosti. Ľubo je fotograf a Patrik grafický dizajnér. IPRUM spolupracujú s rôznymi organizátormi, ktorí súhlasia s touto ich filozofiou a snažia sa minimalizovať odpad. „Spolupracujeme s firmami, ktoré napríklad tkajú z tričiek koberce alebo prestierania. Rôzne firmy z textilného odpadu vyrábajú izolácie do áut či budov. Zaujímavosťou je, že v každom osobnom aute sa nachádza 25 kilogramov textilného odpadu. Taktiež spolupracujeme so združeniami, ktoré pomáhajú komunitným centrám na Slovensku, ktoré sa ďalej starajú o sociálne znevýhodnené rodiny,” uviedla spomínaná Alžbeta Irhová. Ak sa ti táto myšlienka páči, môžeš sa zúčastniť akcie už túto nedeľu (24. februára), ktoré sa uskutočni od 13:00 hod v KC Dunaj v Bratislave. Vstup je 5 EUR. Swap sa uskutočňuje každý mesiac prevažne v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici, či v Trenčíne. Ak sa plánuješ zúčastniť, mysli na to, že je povolené priniesť len maximálne 2 tašky oblečenia. Nič sa nedeje, ak žiadne oblečenie neprinesieš, po zaplatení vstupu si môžeš aj tak vyberať. Množstvo oblečenia, ktoré si môžeš odniesť je neobmedzené.
Foto: Ľubo Baran |