Päť mýtov o modelingu

Zarábajú modelky veľa peňazí? Na túto otázku vie odpovedať topmodelka Coco Rocha. V modelingovom prostredí sa pohybuje už 10 rokov a naozaj vie, čo sa deje v zákulisí módnych show. Poďme sa pozrieť na niekoľko mýtov o modelkách, ktoré vie s určitosťou vy

pridal Táňa Matúšová 10.2.2015 o 18:19


10410312 10155133251185315 8111665852363281684 n 610x610 Päť mýtov o modelingu

Zarábajú modelky veľa peňazí? Na túto otázku vie odpovedať topmodelka Coco Rocha. V modelingovom prostredí sa pohybuje už 10 rokov a naozaj vie, čo sa deje v zákulisí módnych show. Poďme sa pozrieť na niekoľko mýtov o modelkách, ktoré vie s určitosťou vyvrátiť.

1. Modelky zarábajú veľa peňazí

Keď sa pozriete na každoročný zoznam najlepšie platených modeliek podľa Forbes a na čiastky, ktoré návrhári minú na prehliadkach (náklady na Marc Jacobs show 2011 sa odhadovali na milión dolárov), tak sa zdá, že väčšina modeliek sa topí v peniazoch. Linda Evangelista povedala v roku 1990 pre Vogue, že za menej ako 10 000 dolárov za deň ani nevstane z postele. V jej kariére boli totiž niekoľko miliónové zmluvy.

Z JP JACOBS D popup 610x450 Päť mýtov o modelingu

Ale priemerná ročná mzda modeliek v Spojených štátoch, na základe štatistík z roku 2012, je len 18 750 dolárov. Ani Fashion Week modelkám veľmi neprilepší. Stovky relatívne neznámych modeliek cestujú do New Yorku v nádeji, že si nájdu vytúžené miesto na módnej prehliadke, ktoré im môže zaplatiť od 250 do 1000 dolárov v závislosti od prehliadky a modelky. To však nepokryje jej náklady na cestovné a ubytovanie. Niektoré sa na prehliadky Fashion Weeku nakoniec vôbec nedostanú a ďalšie dievčatá skončia v červených číslach, a to aj potom, čo sa ukázali na niekoľkých prehliadkach.

96382437 610x386 Päť mýtov o modelingu

Ďalším problémom je, že niektorí návrhári platia svoje modely oblečením namiesto hotovosti. Takýto obchod je ešte horší, než sa zdá. Modelka by mohla dostať odev, ktorý je poškodený, alebo starý niekoľko rokov. Coco Rocha raz bola vyplatená sukňou s pokazeným zipsom, ktorá jej veľmi nepomohla s nájomným za ten mesiac. Na druhú stranu to zviditeľnenie môže byť na nezaplatenie. Redaktori medzinárodných časopisov sedia v predných radoch, a niekoľko modeliek sa objaví v reklamnej kampani dizajnéra hneď po prehliadke. Prehliadky môžu naštartovať kariéru, no nie sporiaci účet. Po dvoch rokoch modelingu, pričom sa prešla po móle takmer každého väčšieho módneho domu, mala Coco Rocha dlh 30 000 dolárov.

2. Modelky sú glorifikované vešiaky

Dievčatá na prehliadkových mólach často prirovnávajú k ľudským vešiakom na šaty. Dokonca aj Twiggy použila túto frázu, keď po odchode z modelingu vyhlásila, že: “Nemôžete byť vešiakom na šaty po celý život!”

Fashion model Twiggy poses wearing a pink dress in 1966 610x406 Päť mýtov o modelingu

No kde boli modelky, tam boli aj múzy. Modelka bola dôvodom, prečo maliar zdvihol štetec, či sochár dláto. Nie každá herečka je hneď Meryl Streep a rovnako nie všetky modelky sú rovnako zručné alebo nadané. Tie najlepšie sú tlmočníčky – vizuálne reprezentácie príbehu, ktorý chce návrhár povedať. Coco Rocha v minulom roku publikovala svoju prvú knihu, Study of Pose, zbierku póz inšpirovaných históriou módy, dejín umenia a pop kultúry. Chcela ukázať, že repertoár modelky presahuje duck-face selfies alebo prázdne prehliadkové pohľady.

0 610x374 Päť mýtov o modelingu

Za ostatných 60 rokov modelky ako napríklad Carmen Dell’Orefice, Linda Evangelista či Karlie Kloss pomohli upevniť modeling ako umeleckú formu prostredníctvom spolupráce s dizajnérmi a fotografmi. Top fotograf Mario Testino povedal, že pracovať inak, ako s modelkami so silnou osobnosťou sa ani nedá, pretože potom fotografie nie sú ničím. Sú niektoré modelky vešiaky? Isteže, rovnako ako niektorí speváci nemôžu dosiahnuť vysoké tóny. Ale tie najlepšie mali vždy talent, aby v nás vyvolali nejaké pocity.

karlie kloss by steven meisel body by kloss vogue italia december 2011 610x396 Päť mýtov o modelingu

3. Modelky sú medzi sebou falošné

Desaťročia medializácie sporov medzi modelkami stačili na to, aby si niekto myslel, že modelinový priemysel je plný zlých ľudí a zlého správania. Príkladom je dráma medzi Tyrou Banks a Naomi Campbell, súperenie medzi Elle Macpherson a Heidi Klum, spor medzi Chanel Iman a Jourdan Dunn, či Carol Altovej kritika Kate Upton.

Victoria Secret Fashion Show Runway z4jF8BOUmSml 610x466 Päť mýtov o modelingu

Isteže niektoré úspešné modely sú veľmi sebavedomé a modeling je dosť o súťažení. Podľa Coco Rocha však modelky, ktorí vytrvali dekádu i viac rokov, sú premýšľavé, pracovité a skromné. Väčšina modeliek začne pracovať vo veku 14 alebo 15 rokov a prejdú akousi strednou školou módy, pričom spolu žijú v tesnej blízkosti. Spoločné bývanie vytvára nejaké nezhody, ale všetky nakoniec dospejú.

Modelky často spolupracujú na projektoch mimo prehliadkového móla a navzájom si pomáhajú. V roku 2011 sa Caroline Trentini a legendárna Iman vzdali jedného dňa práce, aby sa predstavili v kampani na kolekciu šperkov, ktoré navrhla Coco Rocha pre charitatívnu organizáciu Senhoa, ktorá pomáha obetiam obchodovania s ľuďmi v Kambodži. Modelky majú podľa Coco ďaleko od zlomyseľnosti, veľmi im záleží na ostatných modelkách a svete okolo nich, aj keď ich rivalita dostáva neprimeranú pozornosť.

acc nov 03 2011 02 610x489 Päť mýtov o modelingu

4. Oblečenie v ktorom sa predvádzate si môžete nechať

Časopisy ponúkajú fotografie šatníkov Alyssy Miller či Carolyn Murphy, kde sa vynímajú róby od Alexandra Wanga, Prady, pričom niektoré boli darmi od samotnej Miuccie Prada. To stačí na vytvorenie dojmu, že šatníky všetkých modeliek sú plné kúskov z fotení alebo darmi od návrhárov.

Carolyn Murphy 1 610x407 Päť mýtov o modelingu

Avšak modelky si takmer nikdy nemôžu nechať oblečenie, ktoré nosili na móle. Tieto odevy sú zvyčajne jedinečné vzorky vytvorené dni a hodiny pred show a musia byť okamžite zabalené a prezentované medzinárodným kupcom. Je pravdepodobnejšie, že modelka bude obvinená z krádeže oblečenia, než by jej ho mali nechať po šou. Coco Rocha sa stalo, že keď sa raz po show stratil pár obuvi, návrhárov tím zavolal jej agentúre, aby zistil, či “náhodou” neodišla s nimi.

Akonáhle sa modelka preslávi a paparazzi ju začnú snímať v jej street style looku, môže dostať dary od návrhárov, pretože to môže propagovať značku a modelku. Ale typická pracujúca modelka má od toho ďaleko.

5. Modelky nejedia

Poruchy príjmu potravy sú skutočné a majú vplyv na modeling. V roku 2006, brazílska modelka Ana Carolina Reston zomrela vo veku 21 rokov, pričom vážila iba 36 kíl. Bývalá britská modelka Georgina Wilkin v interview z roku 2013 povedala, že jej modelingová kariéra trvala 3 roky a anorexiu mala 8 rokov.

tf1 lci ana carolina reston morte d anorexie le 14 novembre 2006 2240133 1713 610x344 Päť mýtov o modelingu

Aj keď sú tieto prípady smutné, Coco Rocha má za 10 rokov života a práce s modelkami z celého sveta inú skúsenosť. Všimla si, že väčšina z nich sa neuchyľuje k extrémnym alebo nezdravým praktikám, aby si udržali postavu. Proste sú prirodzene chudé. A dnes má priemysel svoje vlastné spôsoby vytvárania rovnováhy. Vogue odmieta fotografovať modelky, ktoré vyzerajú, že majú poruchy príjmu potravy. Modelky v Španielsku a Taliansku, ktoré majú príliš nízky body mass index, majú zakázané vystúpiť na prehliadkových mólach.

wilkin 2678053b 610x381 Päť mýtov o modelingu

Pre Coco Rocha je nemožné nejesť s tak bláznivým rozvrhom, kedy musí pracovať a cestovať po celom svete. V rôznych bodoch jej kariéry ju nazvali aj príliš chudou aj príliš tučnou, takže ona si hamburger určite dá.

Coco Rocha ate IHOP her team models from Face 610x610 Päť mýtov o modelingu

zdroj: www.washingtonpost.comMeno:
ODOSLAŤ
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Stajl.sk 2024 / [email protected]