Stajl interview: Život Moslimky spoza nikábu

Keď žijete vo veľkomeste, kde sa stretávajú rôzne národnosti sveta spolu so všetkými náboženstvami, po čase ste na rôznorodú kultúru zvyknutí. V prípade, ak ste svedkom akéhokoľvek napadnutia proti kultúre len kvôli oblečeniu, verte mi,  na to si nezvykn

pridal Vera Valek 29.9.2013 o 17:25


Keď žijete vo veľkomeste, kde sa stretávajú rôzne národnosti sveta spolu so všetkými náboženstvami, po čase ste na rôznorodú kultúru zvyknutí. V prípade, ak ste svedkom akéhokoľvek napadnutia proti kultúre len kvôli oblečeniu, verte mi,  na to si nezvyknete nikdy.

2c17938820980c4f9d65dffce4bc6ee8 610x915 Stajl interview: Život Moslimky spoza nikábu

Cestou domov sediac vo vlaku som čítala noviny. O pár staníc metra ďalej si oproti mne sadla  zahalená žena – Moslimka. Pri pohľade na ňu a na burku, ktorú mala oblečenú, som pocítila súcit; vonku bolo 26 stupňov, v metre pravdepodobne ešte viac. Na šaty s kvetovanou podtlačou som si intuitívne prehodila bielu šatku; v porovnaní so ženou bez identity som sa cítila nahá a zároveň som pociťovala rešpekt. Vlak bol poloprázdny, nik nestál a pár sedačiek bolo voľných. Neskôr nastúpil mladý muž v obleku, ktorý sa po chvíli otočil k žene a povedal: „Take that shit off your face.“ (Daj si tú sračku dole z tváre).

Ostala som ako omráčená. Nemohla som prestať uvažovať nad skrytým výrazom jej tváre za čiernym kusom látky. Jej reakcia bola nečitateľná a kvôli úplne zahaleným očiam neviditeľná.

7d14aecaae5b2deac39c3876b79f6e3f 610x393 Stajl interview: Život Moslimky spoza nikábu

Multikultúrny Londýn v 21 storočí; kto má právo hovoriť a rozkazovať iným, čo si majú obliecť? Odpoveď: vláda. Francúzsko aj Dánsko, a najnovšie Veľká Británia. To je len naozaj pár krajín, ktoré sú proti úplnému zahaleniu žien na verejnosti. Mnohé zo štátov tak urobili hlavne kvôli rešpektu voči ženám. Vtedajší dánsky premiér vyhlásil: “Burka a nikáb symbolizujú názor na ženy, ktorý odmietame akceptovať a proti ktorému chceme bojovať.” V arabských krajinách chcú od žien úplne zahalenie, zatiaľ čo Európa žiada opak. Ako sa cítia ženy, ktoré sú od detstva nútené skrývať každý milimeter svojho tela, keď cestujú na západ?

 

Keď prvýkrát zazriem moju moslimskú priateľku, zamávam rukou, aby ma spoznala. Selen je oblečená “normálne”. Má na sebe čierne dlhé šaty, hodvábny šál so vzorovanou podtlačou, Chanel okuliare a kabelku  Louis Vuitton z edície Neverfull Bag. Sedíme na kožených sedačkách v kaviarni uprostred ulice a keď si Selen zloží okuliare, všimnem si jej oči. Sú orámované čiernou linkou a trochu unavené, na čo má ona argument: „O takomto čase väčšinou spím…“

Prečítajte si rozhovor o tom, ako vyzerá svet z druhej strany nikábu.

Nosíš niekedy nikáb alebo burku?

Zvykla som ho nosiť často. Každý deň počas celého dňa. Nikdy som to však nerobila kvôli kultúre, ale kvôli rešpektu voči mojej mame. Je veľmi silne veriacou Moslimkou, reputácia pre ňu znamená viac než čokoľvek. Pravdepodobne si teraz myslí, že jej dcéra je zahalená v čiernom a dodržiava Ramadán. (Úsmev)

Takže ho nedodržiavaš?

Nie.

24f3d697f4dbf17136cf613d3e604fb7 610x862 Stajl interview: Život Moslimky spoza nikábu

Ako vyzerá svet v “čiernom”?

Hrozne. Upäto. Nebezpečne a choro. Ženy nemajú identitu a sú anonymné. Osobne si myslím, že v prípade úplného zahalenia je to hazard so zdravím a aj životom.

Ako to myslíš?

Burku v Londýne nosím len vtedy, keď je na návšteve moja mama.  Pretože je nemožné vidieť si nohy, prvý krok na eskalátory v metre bol strašidelný. Nedá sa v tom dýchať, vidieť a ani poriadne kráčať. Je to ako sauna so zhasnutým svetlom.

Ako sa cítiš keď máš oblečené tradičné moslimské oblečenie?

Ak som v Turecku, cítim sa diskriminovane, lebo som žena a musím sa úplne zahaľovať. V prípade, ak som v Londýne a mám oblečený nikáb, úroveň diskriminácie oproti Turecku je neporovnateľná. Ľudia na mňa ukazujú prstom, ženy súcitia a ľutujú ma, turisti si ma fotia s posmechom a predavači v obchodoch sú milí, ale je to poznať; cítia sa nepohodlne.

2445925cb78d2ededab206446d9d982a Stajl interview: Život Moslimky spoza nikábu

Čo ťa prinútilo konvertovať na život bez nikábu a burky?

Mala som približne 21 rokov. V tom čase mali pre mňa moji rodičia dávno vybratého ženícha. Mal 48 rokov a nevoňal najpríjemnejšie. Po nociach som sledovala americké filmy, ktoré ma nútili rozmýšlať. Je život naozaj taký aj v skutočnosti? Rozhodla som sa to zistiť a tak som tu.

(Selen má 28 rokov, je slobodná a pracuje ako distribútorka pre House of Fraser, ktorý predáva všetky luxusné značky vrátane Chanel, YSL, Estée Lauder,…)

08d80af4481321c1f62b2f481ac55009 Stajl interview: Život Moslimky spoza nikábu

Nezabúdajme, že nikáb alebo burka nemajú nič spoločné s náboženstvom. Jedná sa o čisto kultúrnu záležitosť. Muži, ktorí neprejavujú žiadny rešpekt voči ženám, žiadajú tento habit od narodenia. Vraj, aby v nich neprebudzovali túžbu.

3b04990212c57949d7e585b38a0badad Stajl interview: Život Moslimky spoza nikábuVo filme Sex v meste 2 sú Moslimky zobrazené ako bohaté ženy, ktoré majú pod tradičným oblečením najnovšie kolekcie od svetových návrhárov. Ak si myslíte, že “zahalený” svet je oproti tomu nášmu veľmi odlišný, zamyslite sa nad jednou zhodou. Kabelky Gucci, šatky Burberry alebo šaty z dizajnérskej klasiky Carolina Herrera. Nie každá z nás ich má v šatníku, tak ako nie každá žena v nikábe má na nohách lodičky od Manola.

O nasledujúcej otázke by sme mohli diskutovať večnosť, no napriek tomu: zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké máme šťastie žiť v krajinách, kde je rešpekt od mužov a spoločnosti samozrejmosťou, ak nie ľudským právom?Meno:
ODOSLAŤ
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Stajl.sk 2024 / [email protected]