Lisbeth Salander: Nový typ módneho idolu?

Keď švédsky spisovatež Steig Larsson priviedol na svet trilógiu Millenium, zrejme ešte netušil, že hlavná hrdinka, Lisbeth Salander, sa stane takou populárnou knižnou postavou našej doby. Dievča s tetovaním draka, ktoré má piercingy v nose i v obočí, na

pridal Hana Jariabková 12.1.2012 o 1:00


Keď švédsky spisovatež Steig Larsson priviedol na svet trilógiu Millenium, zrejme ešte netušil, že hlavná hrdinka, Lisbeth Salander, sa stane takou populárnou knižnou postavou našej doby. Dievča s tetovaním draka, ktoré má piercingy v nose i v obočí, na prvý pohžad možno pripomína bežného pankáča. O to viac je zaujímavé, ako sa jej štýl stal relevantným odrazom života aj v súčasnej móde.

 Lisbeth Salander: Nový typ módneho idolu?

Rooney Mara ako Lisbeth Salander vo filme The Girl with the Dragon Tattoo.

Nie je žiadne tajomstvo, že každé desaročie má svoj vzor. V 60. rokoch ním bola Twiggi, štíhla žena-dievča s nevinným výrazom. 90. roky priniesli topmodelky ako Cindy Crawford a Naomi Campbell, opä štíhle, no s atleticky tvarovanou postavou a krivkami. Na toto obdobie v ďalšom desaročí nadväzuje prehĺbený záujem (niekedy možno až posadnutos) o prehnanú štíhlos a výraznú tvárovú črtu — lícne kosti.

Dievčatá vychudnuté na kos a kožu však už dávno nie sú žiadnou novinkou. Novinkou je práve androgynný typ žien bez bokov a väčšieho poprsia, ktoré z telesného hžadiska pripomínajú skôr nedorastených chlapcov. Ak si k tomu prirátame vzhžad pripomínajúci delikventa, možno budeme prekvapení, že typ, akým je práve Lisbeth Salander, by sa mohol sta novým, doposiaž nepoznaným módnym idolom.

V poslednej dobe sami môžeme vidie aj niekožko iných príkladov, ktoré by tomu mohli naznačova. Prvým je napríkal mužský model Andrej Pejic, ktorý sa preslávil fotením editoriálov v ženských šatách. Jeho dievčenská tvár sa stala fenoménom, pretože v kombinácii s “plochým” telom len ažko rozozna, “čo je zač”.

Všimnú si môžeme napríklad aj tvorbu módnych domov Alexandra Wanga alebo Thierry Mugler (resp. dnes už len “MUGLER”) pod vedením Nicolu Formichettiho. V oboch značkách možno nájs moderné až športové prvky, ktoré (najmä v prípade Muglera) hraničia s ostrým sexuálnym podtónom, ktorý vyvoláva aj drsná, živočíšne pôsobiaca postava Salanderovej.

Celkový štýl Lisbeth Salander tvoria najmä kožené časti odevov ako bundy, nohavice a topánky v motokárskom štýle, vyahané mikiny a tričká s provokatívnymi nápismi a motívami. Samotný autor kníh opisuje jej vlasy prefarbené z ryšavej na čiernu a niekožko tetovaní vrátane jej povestného draka.

Je celkom logický krok, že práve švédsky reazec H&M sa pokúsil o zosobnenie jej štýlu do hmotnej kolekcie, ktorú vytvorila dizajnérka Trish Summerville. Vyahané mikiny a zodraté tričká sú výbornou charakterizáciou, no práve spojenie s H&M je mierne úsmevné — samotná Lisbeth Salander značku v knihách mierne odsudzuje, keď ju spomína ako “čoraz častejšie útočisko na nákupy” svojich priatežov, ktorí sa jej postupne vzdialili.

Spolupráca Trish Summerville s H&M je však ďalším krásnym a konkrétnym príkladom toho, ako sa postava Lisbeth stáva zretežnejšia v dnešnom svete. Žeby to bol začiatok nového typu idolu, chudého dievčaa s drsným imidžom, ktorý by sa prvýkrát mohol sta kultom i v módnom svete? Uvidíme. Prvý film americkej produkcie sa len teraz dostal do kín. Otázkou ostáva, či spolu s ďalšími dvoma časami bude ma na súčasnú mládež (resp. dievčatá) taký vplyv, aby sa tento štýl presadil vo svojej “plnej kráse”.

Rooney Mara as Lisbeth Salander in Girl With The Dragon Tattoo Lisbeth Salander: Nový typ módneho idolu?

Rooney Mara, ktorá zosobnila Lisbeth Salander v americkej verzii filmu The Girl with the Dragon Tattoo, v americkom Vogue priznala, že odfarbené obočie jej "úplne zmenilo celú tvár".

tumblr lwka4jeYE71qgngcgo1 1280 Lisbeth Salander: Nový typ módneho idolu?

Herečka Rooney Mara držala kvôli filmu špeciálnu diétu, aby bola samá koža a kos. Na obrázku z obálky magazínu W.

vogue us nov 2011 rooney mara by mert alas marcus piggott styled tonne goodman Lisbeth Salander: Nový typ módneho idolu?

Rooney Mara na obálke novembrového Vogue US. Šaty Ralph Lauren Collection.

girl Lisbeth Salander: Nový typ módneho idolu?

Noomi Rapace si zahrala Lisbeth Salander v švédskej verzii filmu.

noomie rapace Lisbeth Salander: Nový typ módneho idolu?

Švédska Lisbeth Salander mala na tvári viaceré piercingy a v jednej scéne vyskúšala dokonca i matný čierny rúž.

noomi rapace Lisbeth Salander: Nový typ módneho idolu?

Noomi Rapace je síce fyzicky zdatnejšia a má viac svalovej hmoty ako Lisbeth v opisoch Steiga Larssona, no postavu mladej delikventky zahrala úžasne.

awang Lisbeth Salander: Nový typ módneho idolu?

Modely mladého módneho dizajnéra Alexandra Wanga nie sú pre nežné kvetinky.

mugler Lisbeth Salander: Nový typ módneho idolu?

Keby chcela Lisbeth Salander niečo viac ženské a sexy, možno by siahla po kolekcii resort 2012 značky Mugler.Meno:
ODOSLA
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Stajl.sk 2020 / [email protected]