Kožená motorkárska bunda: investícia, ktorá nestarne

Za existenciu koženej motorkárskej bundy, ktorá je jedným z najikonickejších kusov šatstva v histórii, môžeme ďakovať obyčajnému zipsu. Bola to značka Schott NYC, založená bratmi Irvingom a Johnom Schottom, ktorá ako prvá použila toto zubaté zapínanie na

pridal Táňa Matúšová 4.7.2015 o 7:37


LEATHER xlarge 610x977 Kožená motorkárska bunda: investícia, ktorá nestarne

Za existenciu koženej motorkárskej bundy, ktorá je jedným z najikonickejších kusov šatstva v histórii, môžeme ďakovať obyčajnému zipsu.

Bola to značka Schott NYC, založená bratmi Irvingom a Johnom Schottom, ktorá ako prvá použila toto zubaté zapínanie na bunde v roku 1925. Tento geniálny nápad viedol k vytvoreniu prvej motorkárskej bundy na svete v roku 1928, ktorá sa stala známa pod názvom “Perfecto”.

christinecentenera xlarge 610x982 Kožená motorkárska bunda: investícia, ktorá nestarne

Christine Centenera z Vogue Australia

Bola navrhnutá tak, aby bola praktická a odolná. Napríklad diagonálny zips zastavoval vietor, aby neprefukoval cez bundu, keď ste jazdili na motorke a zároveň zabránil bunde, aby sa pokrčila pri sedení. Na tú dobu to bola veľká rarita. V móde neboli bundy, ale dlhé vlnené kabáty.

Trvalo to takmer 30 rokov, kým sa motorkárska bunda stala ikonickým kúskom, ktorým je teraz, a to vďaka Marlonovi Brandovi.

marlonbrando xlarge 610x797 Kožená motorkárska bunda: investícia, ktorá nestarne

Marlon Brando vo filme Divoch

Vo filme Divoch z roku 1953 hral lídra motorkárskeho gangu, ktorý nosil Perfecto bundu. Takto sa dostala do mainstreamu. James Dean tento trend sledoval tiež a potom už ho bolo ťažké postrehnúť bez jeho Perfecto bundy.

Neskôr sa dostala do punkového fenoménu 70. rokov vďaka The Ramones. Bruce Springsteen ju mal oblečenú na obale albumu Born To Run z roku 1975, čo z nej urobilo ešte trendovejší odev.

katemoss embed xlarge 610x982 Kožená motorkárska bunda: investícia, ktorá nestarne

Kate Moss v Saint Laurent bunde

V dnešnej dobe sa kožená bunda stále vracia sezónu po sezóne u nespočetného množstva značiek. Aj vďaka nedávnemu oživeniu grunge trendu v kolekcii Saint Laurent, si kožená bunda udržuje svoj klasický status a je nevyhnutným kúskom v šatníku.

Z ceny “Classic Motorcycle Jacket” od tejto francúzskej značky – L3,000, sa tisnú slzy do očí, no existujú rovnako atraktívne alternatívy u značiek AllSaints, Zara a samozrejme dostupnejšia Perfecto od Schott je stále originálna a najlepšia.

schott large 610x610 Kožená motorkárska bunda: investícia, ktorá nestarne

Schott

ysl large 610x610 Kožená motorkárska bunda: investícia, ktorá nestarne

Saint Laurent

zara large 610x610 Kožená motorkárska bunda: investícia, ktorá nestarne

Zara

allsaints large 610x610 Kožená motorkárska bunda: investícia, ktorá nestarne

AllSaints

acne large 610x610 Kožená motorkárska bunda: investícia, ktorá nestarne

AcneMeno:
ODOSLAŤ
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Stajl.sk 2024 / [email protected]