Keď žijete vo veľkomeste, kde sa stretávajú rôzne národnosti sveta spolu so všetkými náboženstvami, po čase ste na rôznorodú kultúru zvyknutí. V prípade, ak ste svedkom akéhokoľvek napadnutia proti kultúre len kvôli oblečeniu, verte mi, na to si nezvyknete nikdy.
Cestou domov sediac vo vlaku som čítala noviny. O pár staníc metra ďalej si oproti mne sadla zahalená žena – Moslimka. Pri pohľade na ňu a na burku, ktorú mala oblečenú, som pocítila súcit; vonku bolo 26 stupňov, v metre pravdepodobne ešte viac. Na šaty s kvetovanou podtlačou som si intuitívne prehodila bielu šatku; v porovnaní so ženou bez identity som sa cítila nahá a zároveň som pociťovala rešpekt. Vlak bol poloprázdny, nik nestál a pár sedačiek bolo voľných. Neskôr nastúpil mladý muž v obleku, ktorý sa po chvíli otočil k žene a povedal: „Take that shit off your face.“ (Daj si tú sračku dole z tváre).
Ostala som ako omráčená. Nemohla som prestať uvažovať nad skrytým výrazom jej tváre za čiernym kusom látky. Jej reakcia bola nečitateľná a kvôli úplne zahaleným očiam neviditeľná.
Multikultúrny Londýn v 21 storočí; kto má právo hovoriť a rozkazovať iným, čo si majú obliecť? Odpoveď: vláda. Francúzsko aj Dánsko, a najnovšie Veľká Británia. To je len naozaj pár krajín, ktoré sú proti úplnému zahaleniu žien na verejnosti. Mnohé zo štátov tak urobili hlavne kvôli rešpektu voči ženám. Vtedajší dánsky premiér vyhlásil: “Burka a nikáb symbolizujú názor na ženy, ktorý odmietame akceptovať a proti ktorému chceme bojovať.” V arabských krajinách chcú od žien úplne zahalenie, zatiaľ čo Európa žiada opak. Ako sa cítia ženy, ktoré sú od detstva nútené skrývať každý milimeter svojho tela, keď cestujú na západ?
…
Keď prvýkrát zazriem moju moslimskú priateľku, zamávam rukou, aby ma spoznala. Selen je oblečená “normálne”. Má na sebe čierne dlhé šaty, hodvábny šál so vzorovanou podtlačou, Chanel okuliare a kabelku Louis Vuitton z edície Neverfull Bag. Sedíme na kožených sedačkách v kaviarni uprostred ulice a keď si Selen zloží okuliare, všimnem si jej oči. Sú orámované čiernou linkou a trochu unavené, na čo má ona argument: „O takomto čase väčšinou spím…“
Prečítajte si rozhovor o tom, ako vyzerá svet z druhej strany nikábu.
Nosíš niekedy nikáb alebo burku?
Zvykla som ho nosiť často. Každý deň počas celého dňa. Nikdy som to však nerobila kvôli kultúre, ale kvôli rešpektu voči mojej mame. Je veľmi silne veriacou Moslimkou, reputácia pre ňu znamená viac než čokoľvek. Pravdepodobne si teraz myslí, že jej dcéra je zahalená v čiernom a dodržiava Ramadán. (Úsmev)
Takže ho nedodržiavaš?
Nie.
Ako vyzerá svet v “čiernom”?
Hrozne. Upäto. Nebezpečne a choro. Ženy nemajú identitu a sú anonymné. Osobne si myslím, že v prípade úplného zahalenia je to hazard so zdravím a aj životom.
Ako to myslíš?
Burku v Londýne nosím len vtedy, keď je na návšteve moja mama. Pretože je nemožné vidieť si nohy, prvý krok na eskalátory v metre bol strašidelný. Nedá sa v tom dýchať, vidieť a ani poriadne kráčať. Je to ako sauna so zhasnutým svetlom.
Ako sa cítiš keď máš oblečené tradičné moslimské oblečenie?
Ak som v Turecku, cítim sa diskriminovane, lebo som žena a musím sa úplne zahaľovať. V prípade, ak som v Londýne a mám oblečený nikáb, úroveň diskriminácie oproti Turecku je neporovnateľná. Ľudia na mňa ukazujú prstom, ženy súcitia a ľutujú ma, turisti si ma fotia s posmechom a predavači v obchodoch sú milí, ale je to poznať; cítia sa nepohodlne.
Čo ťa prinútilo konvertovať na život bez nikábu a burky?
Mala som približne 21 rokov. V tom čase mali pre mňa moji rodičia dávno vybratého ženícha. Mal 48 rokov a nevoňal najpríjemnejšie. Po nociach som sledovala americké filmy, ktoré ma nútili rozmýšlať. Je život naozaj taký aj v skutočnosti? Rozhodla som sa to zistiť a tak som tu.
(Selen má 28 rokov, je slobodná a pracuje ako distribútorka pre House of Fraser, ktorý predáva všetky luxusné značky vrátane Chanel, YSL, Estée Lauder,…)
Nezabúdajme, že nikáb alebo burka nemajú nič spoločné s náboženstvom. Jedná sa o čisto kultúrnu záležitosť. Muži, ktorí neprejavujú žiadny rešpekt voči ženám, žiadajú tento habit od narodenia. Vraj, aby v nich neprebudzovali túžbu.
Vo filme Sex v meste 2 sú Moslimky zobrazené ako bohaté ženy, ktoré majú pod tradičným oblečením najnovšie kolekcie od svetových návrhárov. Ak si myslíte, že “zahalený” svet je oproti tomu nášmu veľmi odlišný, zamyslite sa nad jednou zhodou. Kabelky Gucci, šatky Burberry alebo šaty z dizajnérskej klasiky Carolina Herrera. Nie každá z nás ich má v šatníku, tak ako nie každá žena v nikábe má na nohách lodičky od Manola.
O nasledujúcej otázke by sme mohli diskutovať večnosť, no napriek tomu: zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké máme šťastie žiť v krajinách, kde je rešpekt od mužov a spoločnosti samozrejmosťou, ak nie ľudským právom?