Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

Hoci by sa mohlo zdať, že slovenská a česká módna scéna pozostáva z pár zvučných mien dizajnérov, ktorí pravidelne zaplavujú svojimi výtvormi náš neveľký mediálny priestor —  od ženských časopisov cez súťaže krásy až po obliekanie celebrít —

pridal Michael 12.6.2012 o 0:00


Hoci by sa mohlo zdať, že slovenská a česká módna scéna pozostáva z pár zvučných mien dizajnérov, ktorí pravidelne zaplavujú svojimi výtvormi náš neveľký mediálny priestor —  od ženských časopisov cez súťaže krásy až po obliekanie celebrít — nie je to celkom tak. Existuje totiž aj kategória mladých talentov, návrhárov nachádzajúcich sa ešte v tvorivom vývine, trpezlivo vyčkávajúcich na príležitosť ukázať, čo všetko sa v nich skrýva.

libor komosny Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

Libor Komosný.

Do tejto skupiny patrí Libor Komosný, dizajnér pochádzajúci z Moravy. Aktuálne je študentom bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení, kde práve dokončuje magisterský stupeň. Pred svojím príchodom do ateliéru VŠVU stihol vyštudovať odevné a textilné návrhárstvo na technickej univerzite v Liberci.

Minulý štvrtok tento mladý dizajnér predstavil na absolventskej prehliadke ateliéru VŠVU svoju najnovšiu líniu s názvom Vertical. Farebne jednoliata kolekcia bielej farby, avšak strihovo veľmi rôznorodá, zahaľuje takmer úplne celé ženské telo. Nájdeme v nej odkazy na majstrov minimalizmu – Calvina Kleina či Dries van Notena, no po stránke strihového riešenia pôsobí do istej miery mierne extravagantne až futuristicky.

Jednotlivé outfity zároveň prezrádzajú veľa o štýle tvorby tohto návrhára vo všeobecnosti. Sám Libor hovorí, že farby príliš nepoužíva a vystačí si bielou, sivou, béžovou a čiernou. Farebná monotónnosť podľa jeho vlastných slov symbolizuje čistotu kolekcie a neprehliadnuteľné je tiež pomerne veľké množstvo použitej látky, ktorá zahaľuje celú siluetu. Celkovo línia pôsobí netradičným, prepracovaným dojmom a je vidieť, že autor pochopil základné pravidlo minimalizmu – maximálny dôraz na detail.

Nedávnym projektom Libora Komosného je aj kolekcia Identity, ktorú vytvoril a odprezentoval na  poslednom ročníku Bratislavských módnych dní. Identity je tak trochu opakom jeho absolventskej práce – celá čierna a z lesklých materiálov, hoci vo futuristickom vnímaní novinku ešte prekonáva. Za zmienku tiež stojí línia s príznačným názvom Clinical, očividne inšpirovaná medicínskym prostredím a poskytujúca celkom nový pohľad na jednotvárne a funkcionalistické odevy, ktoré zvyčajne nachádzame v depresívnych priestoroch nemocničných zariadení.

Libor má za sebou aj úspechy, ktoré sa v jeho veku nepodaria každému. Dvakrát mal možnosť prezentovať svoje výtvory v New Yorku a v súťaži o najlepšieho módneho dizajnéra, ktorú vyhlasuje Akadémia designu ČR, získal štvrté miesto s kolekciou Moravian Costume. Už teraz jeho tvorba zberá úspechy a dokazuje, že talentovaní dizajnéri nechýbajú ani v našich zemepisných šírkach. Nie je preto veľmi naivné myslieť si, že o tomto mladom mužovi z moravskej dedinky Lužice budeme ešte veľa počuť.

nejnovější kolekce Vertical 600x900 Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

Absolventská kolekcia Vertical

nejnovější kolekce Vertical 2 600x900 Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

nejnovější kolekce Vertical 3 600x900 Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

nejnovější kolekce Vertical 4 600x900 Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

nejnovější kolekce Vertical 5 600x899 Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

Identity 600x450 Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

Lína Identity, predstavená na tohtoročných BMD.

Identity 2 600x450 Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

9 Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

Kolekcia Clinical

6 600x448 Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

Clinical Libor Komosný a jeho absolventská kolekcia v znamení minimalizmu

Vertical
photo – Jakub Čajko
make-up artist and hairstyling – Hanka Lednárová
model – Natalia K. – exit

Identity
photo – Jakub Gulyas
make-up artist and hairstyling – Jana Olšinská
model – Lenka V. – exit, Štefan P.– m. management

Clinical
photo – Jano Horak
make-up artist and hairstyling – Jana Olšinská
model – Kristína L. – exit
postprodukcia – Eva HorakovaZaradené pod: Móda na Slovensku
Meno:
ODOSLAŤ
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Stajl.sk 2024 / [email protected]