Päť dôležitých tipov na robenie mejkapu pre portrétnu fotografiu

Možno sa chystáte na špeciálne fotenie a chcete si byť istá svojou vizážou. Nikto predsa nechce na fotke vyzerať zle — teda aspoň na výnimky, pokiaľ to nie je skutočný zámer. Avšak mejkap na portrétnej fotografii sa správa inak ako mejkap, na ktorí

pridal Hana Jariabková 15.10.2010 o 1:30


83120246 Päť dôležitých tipov na robenie mejkapu pre portrétnu fotografiuMožno sa chystáte na špeciálne fotenie a chcete si byť istá svojou vizážou. Nikto predsa nechce na fotke vyzerať zle — teda aspoň na výnimky, pokiaľ to nie je skutočný zámer.

Avšak mejkap na portrétnej fotografii sa správa inak ako mejkap, na ktorí ste zvyknutí počas bežného dňa. Sama som mala menšiu príležitosť skúsiť si to pred pár dňami v praxi a ostala som prekvapená, aký to je rozdiel.

Intenzívne svetlo a blesk fotoaparátu vyžadujú trochu “silnejšiu” ruku a presnejší výber použitej kozmetiky. Preto sú určité pravidlá, ktoré sa oplatí dodržiavať a čo viac, ak je to možné, pred finálnym fotením urobiť skúšku mejkapu.

Pokiaľ máte pri fotení niekoho s väčšími skúsenosťami alebo rovno vizážistu, nemal by byť kvalitný mejkap na fotografii žiaden problém. Ak na to však idete sami, niekoľko dobrých tipov nájdete v pokračovaní článku.

  1. Viac je viac. Pre mejkap robený na fotografovanie si všeobecne môžete pamätať, že môže byť sýtejší a intenzívnejší. Znamená to viac farby, pevnejšiu ruku a hrubšiu vrstvu, na akú môžete byť normálne zvyknutí. Platí to najmä pri fotení so silným plošným svetlom a bleskom, ktorý má tendenciu “vytiahnuť” farbu zhruba o 20%.
  2. Pripravte pleť. Nezabúdajte na podkladovú bázu, ktorá skryje zväčšené póry a jemné nedokonalosti, prekryte kruhy pod očami a imperfekcie korektorom. Podkladový mejkap by nemal mať ochranný faktor SPF, pretože má tendenciu odrážať svetlo. Mejkap zafixujte púdrom vo farbe vašej pleti; vyhnite sa bezfarebnému púdru, ktorý môže pôsobiť maskovito a tiež to s ním nepreháňajte, aby na pri ostrom svetle nebolo na vašej tvári vidieť každý jemný chĺpok.
  3. S flitrami opatrne. Jemné flitre a trblietky dnes nájdete vo všetkých prípravkoch od rúžov po rozjasňujúce púdre. Pri fotografii to s nimi nie je dobré preháňať (pokiaľ teda opäť nejde o zámer) — ak však chcete rozjasňovačom vytvoriť výzor jasnej žiarivej pleti, aplikujte ho len na najviac vystúpené časti tváre: teda bradu, nos a jabĺčka líc.
  4. Sýtosť farieb. Ako som už povedala, silné svetlo a hlavne blesk má tendenciu robiť farby menej intenzívne. Môže sa preto ľahko stať, že farbu na lícach takmer nebude vidieť. To isté platí pre intenzitu očných tieňov, očné linky a farbu rúžu. Používajte preto dobre pigmentované prípravky a maskary sa nebojte aplikovať aj dve či tri vrstvy — dajte len pozor na to, aby sa vám riasy nezlepili.
  5. Nie je čierna ako čierna. Pokiaľ plánujete na fotkách použiť čierne linky, urobte si vopred malý test — nie je totiž čierna ako čierna. Niektoré kajalové ceruzky majú tendenciu odrážať svetlo a preto môžu pôsobiť sivasto (zväčša pri “mastnejšom” zložení). Dobrou voľbou môže byť zväčšenie intenzity čiernej, keď linky nakreslené ceruzkou obtiahnete tekutými linkami alebo použijete len tie tekuté. Obľúbenou voľbou bývajú aj gélové linky, ktoré majú silnú pigmentáciu, no osobnú skúsenosť s nimi nemám.
  6. Čierno-biela fotografia. Prípad čierno-bielej fotografie je iný v tom, že je dôležité dbať na kontúry. Rúž musí byť rozotretý na perách precízne, očné linky musia byť symetrické, obočie v prirodzenom tvare vyplnené ceruzkou alebo púdrom. Keďže farby budú interpretované len na škále odtieňov bielej a čiernej resp. sivej, ich účinok bude potlačený a v hlavnej úlohe bude línia a kontúra. Preto je dôležitá presná aplikácia mejkapu.

Robiť drobné zmeny a retušovanie po fotení dnes už problém vôbec nie je — zmena sýtosti farieb po drobné korektúry tváre a dorábanie mejkapu je otázkou niekoľkých minút. V menšej miere takéto korektúry nie sú na škodu, no osobne by som sa vyhla prehnanému fotošopu; na fotke by ste v konečnom dôsledku mali byť vy, nie niekto iný. Preto opäť platí: pripravte sa na fotenie s mierou a mali by ste byť spokojní.Zaradené pod: Mejkap, ako na to, Bling
Meno:
ODOSLAŤ
:)
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Stajl.sk 2021 / [email protected]